Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Srbsko brání svou kulturu: Chce zpřísnit zákony chránící cyrilici, za latinku budou pokuty

Vlajka, Srbska
Vlajka, Srbska
Foto: Pixabay

Bělehrad - Cyrilice je podle srbského ministra kultury Vladana Vukosavljeviče v ohrožení kvůli globalizaci. Navrhne proto pokutovat veřejné instituce a společnosti za užívání latinky.

Důvodem má být ochrana srbské kultury, uvedl zpravodajský web Balkan Insight. "Situace je relativně znepokojující, především kvůli převažujícímu užívání latinky," sdělil Vukosavljević s tím, že mladí lide čím dál častěji píší latinkou než cyrilicí.

Svůj podíl na tom prý mají internet, televize a reklamy. "Světový obchod, média a především internet zavedly latinku jako univerzální způsob komunikace," řekl.

Podle srbské ústavy je cyrilice oficiální písmem Srbska a srbština oficiálním jazykem. Komunikace mezi veřejnými institucemi proto musí být v srbštině a psaná cyrilicí. To samé by mělo platit pro komunikaci mezi těmito institucemi a soukromými subjekty.

Uvažuje se o daňovém zvýhodnění pro společnosti, které budou ve svých reklamách užívat cyrilici místo latinky. Dalším cílem bude uzavřít dohodu s mobilními operátory. Ta by měla zajistit, aby zprávy psané cyrilicí byly za stejnou cenu jako ty psané latinkou. Nyní jsou zprávy psané latinkou levnější.

Témata:  Srbsko jazyky

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.