Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

České odmítnutí kvót by měla EU řešit jako porušení unijních pravidel, volá Malta

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Brusel - Česká vláda v pondělí systém přerozdělování žadatelů o azyl označila za dysfunkční s tím, že na jeho základě už žádné migranty přijímat nebude. Vysoce postavený diplomat nynějšího maltského předsednictví EU dnes reagoval slovy, že by to Evropská komise měla posuzovat jako každé jiné porušení unijních pravidel. .

Migrační problematika je jedním z bodů agendy pátečního jednání ministrů vnitra osmadvacítky v Lucemburku, podle Malty tam ale české rozhodnutí probíráno nejspíš nebude.

"Naší pozicí je, že dál všechny povzbuzujeme, aby plnili přijatá rozhodnutí. Itálie a Řecko koneckonců solidaritu dál potřebují a není vyloučeno, že v blízké budoucnosti ji bude potřebovat zase někdo jiný. Proto prosazujeme splnění toho, co se dohodlo," vysvětlil novinářům maltský diplomat.

Dvouletý program, odsouhlasený přes odpor ČR a dalších zemí ze střední Evropy v září 2015, příliš funkční není. Ke 12. květnu bylo celkově přesunuto jen 18.418 osob. Sama Evropská komise přiznává, že celkový počet 120.000 lidí dodržen nebude, také z toho důvodu, že v Itálii a Řecku prostě není dostatečný počet migrantů, kteří by podmínky k přesunu vůbec splňovali.

ČR dosud převzala jen 12 lidí ze své kvóty přibližně 2600 osob a už více než rok do programu žádná místa ani nenabídla. V květnu komisař pro vnitro Dimitris Avramopulos poprvé jednoznačně upozornil, že komise nebude váhat a kvůli neplnění kvót může brzy zahájit řízení pro porušení unijní legislativy vůči Maďarsku a Polsku. Ty nepřevzaly zatím z Itálie a Řecka vůbec nikoho. Česko bylo zmíněno také, Prahu komise vyzvala, aby přebírání urychleně obnovila.

Témata:  uprchlíci EU Česká republika Malta

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.