Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mešita Ferhadija byla dnes po více než 20 letech otevřena, za války ji zničili srbové

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Banja Luca - V hlavním městě bosenské Republiky srbské (RS) byla dnes otevřena mešita Ferhadija, zničená před 23 lety za války v Bosně. Slavnostnímu akty přihlížely tisíce věřících, byl mezi nimi také turecký premiér Ahmet Davutoglu.

Proslulou Ferhadiju (mešitu Ferhada paši) ze 16. století vyhodila do povětří skupina Srbů v noci na 7. května 1993.

Zdroj: YouTube

Mluvčí banjaluckého armádního sboru podplukovník Milovan Milutinović tehdy ČTK tvrdil, že pachateli jsou Muslimové (dnes Bosňáci). "Existují nepřímé důkazy, které nasvědčují, že to udělali Muslimové," řekl. V této souvislosti vyslovil podezření, že útok byl proveden na základě nařízení, které přišlo "zvenčí", aby byla získána další záminka k zahraniční intervenci proti Srbům.

Opětná stavba Ferhadije i s více než čtyřicetimetrovým minaretem byla už dokončena v létě 2014. Chyběly však další prostředky na vnitřní vybavení, a proto muselo slavnostní otevření počkat ještě další dva roky. Na financování se podílelo více dárců i ze zahraničí, zejména Turecko, ale například také Německo, Španělsko, USA nebo Katar. Náklady na obnovu byly odhadnuty na 12 milionů bosenských konvertibilních marek (166 milionů korun).

Témata:  Bosna a Hercegovina Islám památky

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.