Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Útok na základnu OSN v Mali: Džihádisté zabili tři zaměstnance mírové mise

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Bamako - Džihádisté na severu Mali zaútočili na základnu OSN a zabili tři zaměstnance mírové mise OSN v Mali (MINUSMA). Dalších pět lidí bylo zraněno.

S odkazem na dnešní sdělení OSN o tom informovala agentura Reuters. Oběti zřejmě pocházely z Guineje, útočila místní odnož teroristické skupiny Al-Káida.

Ozbrojenci začali s ostřelováním základny ve městě Kidal ve čtvrtek večer. Zranili přitom pět pracovníků MINUSMA a později tři zabili.

V posledních měsících přišlo v Mali o život více než 100 pracovníků OSN. MINUSMA je tak považována za jednu z nejnebezpečnějších mírových misí Spojených národů.

V roce 2012 v Mali zahájili povstání etničtí Tuaregové, jejichž cílem bylo vytvořit nový stát. Do povstání se ale pak vmísili stoupenci teroristické organizace Al-Káida, kteří se zmocnili měst na severu a začali tam uplatňovat islámské právo šaría. Francouzské vojenské jednotky teroristy z území vytlačily o rok později, radikálové ale v oblasti dál útočí. V zemi od roku 2013 působí mírové síly OSN, mezi nimiž jsou i čeští vojáci.

Témata:  Mali OSN (Organizace spojených národů) EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.