Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Filipíny, Indonésie a Malajsie budou bojovat proti islamistům

Vlajka Filipín
Vlajka Filipín
Foto: Pixabay

Manila - Filipíny, Indonésie a Malajsie se dnes dohodly na společném postupu proti islamistům. Vleklá bitva o jihofilipínské město Marawi vzbuzuje v těchto zemích obavy, že jde jen o předehru infiltrace teroristické organizace Islámský stát (IS) do jihovýchodní Asie.

Podle odborníků se jedná o největší bezpečnostní hrozbu pro oblast jihovýchodní Asie za několik posledních desetiletí, napsala agentura Reuters.

O město Marawi na jihofilipínském ostrově Mindanao mezi sebou bojují vládní složky proti tamějším sjednoceným islamistickým skupinám už pátý týden. Mezi 276 dosud zabitými radikály byly podle filipínské armády nejméně tři Malajci a jeden Indonésan.

Vzhledem k tomu, že IS ztrácí pozice v Iráku a Sýrii, vlády jihoasijských států se obávají, že islamisté původem z Asie, včetně těch z Indonésie a Filipín, by se mohli vracet a využívat podmínek v regionu - sociálního neklidu, chabého prosazování práva, nadbytku nelegálních zbraní - k budování základen.

Ministři zahraničí a představitelé resortu obrany těchto tří sousedních zemí se shodli na sdílení informací, spolupráci při sledování komunikace a společném zátahu proti přílivu zbraní, bojovníků a peněz.

Témata:  Filipíny Indonésie Malajsie terorismus

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.