Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jaký bude dopad Nord Streamu 2? Podle Ukrajiny katastrofální

Ropa, ilustrační fotografie
Ropa, ilustrační fotografie
Foto: Seriál Následky, stanice Spektrum

Paříž/Kyjev 26. června (ČTK) - Ukrajina naléhá na Evropskou unii, aby ještě před začátkem výstavby ropovodu Nord Stream 2 žádala od Ruska více záruk energetické bezpečnosti.

Agentuře Reuters to dnes v Paříži řekl ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin. Nový plynovod podle něj může mít katastrofální důsledky pro energetickou bezpečnost EU, která se stane závislou na jednom zdroji.

Nord Stream 2 rozšíří stávající plynovod, který přivádí zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Projekt, který umožní až dvojnásobně zvýšit dodávky ruského plynu do EU, však vyvolal spory i v rámci EU.

Zatímco Německo společně s dalšími státy na severu Evropy projekt podpořily, východní země a Pobaltí se obávají zvýšené energetické závislosti na Rusku a podkopání role Ukrajiny jakožto tranzitní země.

"Potřebujeme jasné záruky, že jakýkoliv vývoj nenaruší energetickou bezpečnost Ukrajiny a dodávky plynu. To je pro nás zásadní," řekl Klimkin. Dodal navíc, že současné podmínky neumožňují Ukrajině zahájit s Ruskem smysluplný dialog.

Témata:  plynovod Nord Stream Ukrajina ropa

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 10:24

Tragédie v Chorvatsku: Holčička vypadla z tobogánu

Oblíbené letovisko Lopar na ostrově Rab se stalo dějištěm otřesné tragédie. V úterý odpoledne zde po pádu z vodního tobogánu v aquaparku zemřela teprve dvouletá holčička německé národnosti. Podle informací portálu 24sata se neštěstí stalo, když se dítě sjíždělo tobogánem společně se svým otcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.