Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud rozhodl: Ve věci vraždy Němcova odsoudil pět Čečenců

Boris Němcov, kritik prezidenta Putina
Boris Němcov, kritik prezidenta Putina
Foto: Reprofoto ABCNews

Moskva - Pět Čečenců bylo shledáno vinnými z vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova. Rozsudek bude vynesen později, mohou dostat až doživotní tresty.

Deset z dvanácti porotců dnes rozhodlo, že hlavní vykonavatel vraždy Zaur Dadajev je vinen. Další čtyři Čečence porota označila za spolupachatele.

Bývalého místopředsedu vlády z 90. let a kritika současného režimu v Rusku Borise Němcova zastřelili před dvěma roky v únoru. Pětice Čečenců se během vyšetřování k činu přiznala, u soudu však své výpovědi označila za vynucené.

Obžalováni jsou z "vraždy spáchané organizovanou skupinou ze zištných důvodů nebo na zakázku". Za to jim v případě prokázání viny hrozí až doživotní vězení. Podle šéfa ruských vyšetřovatelů Vladimira Markina byl tento zločin prokazatelně motivován slíbenou odměnou ve výši nejméně 15 milionů rublů (dnes téměř šest milionů korun).

Souzení jsou označeni za vykonavatele objednané vraždy. Organizátor, který je na útěku a podle vyšetřovatelů se ukrývá v zahraničí, na lavici obžalovaných nesedí. Znám není ani objednavatel. Advokáti pozůstalých jsou ale přesvědčení, že Němcovova likvidace byla dílem osob z nejbližšího okolí čečenského vládce a oblíbence Kremlu Ramzana Kadyrova, který už publikoval několik nenávistných útoků proti liberální opozici.

Témata:  Boris Němcov Rusko Čečensko

Související

Aktuálně se děje

15:10

14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.