Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Summit NATO bude až v létě 2018, uskuteční se v Bruselu

NATO
NATO
Foto: NATO

Brusel - Další řádný summit Severoatlantické aliance se uskuteční příští rok v létě v Bruselu. Novinářům to po dnešní schůzce ministrů obrany zemí NATO řekl generální tajemník organizace Jens Stoltenberg.

Místo ani termín není překvapením. Diplomaté tuto možnost zmiňovali už letos v květnu, kdy se v Bruselu odehrála zatím poslední vrcholná schůzka nyní už devětadvacetičlenné aliance.

Letošní "minisummit" byl však setkáním mimořádným. Oficiálně byl svolán kvůli převzetí nové alianční centrály v Bruselu. Stal se však pro ostatní prezidenty a premiéry NATO především příležitostí k prvnímu setkání s novými prezidenty USA a Francie Donaldem Trumpem a Emmanuelem Macronem.

Předchozí řádná alianční vrcholná schůzka se odehrála loni počátkem července ve Varšavě. Po ní diplomaté probírali možnost uspořádat další řádný summit NATO v létě 2018 v Turecku. Nakonec dnes padlo rozhodnutí, že se lídři států a vlád zemí aliance sjedou do Bruselu.

Předpokladem zatím je, že v roce 2019 se uskuteční jubilejní slavnostní vrcholná schůzka NATO ve Washingtonu. Právě tam totiž byla 4. dubna 1949 aliance založena.

Témata:  NATO (Severoatlantická aliance) Jens Stoltenberg Summit NATO

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.