Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při náletech na Rakku od června zahynulo 224 civilistů

U.S. Air Force F-22 Raptor
U.S. Air Force F-22 Raptor
Foto: U.S. Air Force

Damašek - Letadla koalice v čele s USA poskytují podporu arabsko-kurdským jednotkám, které tuto dobývají poslední větší baštu Islámského státu (IS). Podle SOHR si nálaty na syrskou Rakku od začátku června vyžádaly 224 obětí mezi civilisty.

Podle britského listu The Guardian arabsko-kurdská koalice očekává, že boje s radikály o Rakku potrvají přes nedávný postup do centra ještě tři měsíce.

Bojovníci koalice pronikli do historického jádra Rakky v pondělí. Koalice vybombardovala dva zhruba 25metrové úseky starobylé zdi, která celkově měří asi 2,5 kilometru. Právě zničení části hradeb umožnilo bojovníkům proniknout do města a zároveň se vyhnout nastraženým náložím a odstřelovačům IS.

Ve městě je uvězněno asi 60.000 civilistů. Americký dobrovolník bojující po boku kurdských jednotek Paul Hatfield řekl britskému listu The Guardian, že město zažívá až 50 náletů denně. "Vidíme také mnoho bomb nesených bezpilotními letouny," dodal.

Skupina SOHR uvedla, že mezi 224 zabitými civilisty od 6. června je 38 dětí a 28 žen.

Témata:  Sýrie Islámský stát U.S. AIR FORCE

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 20:15

Důchody 2026: Příští valorizaci doprovodí novinka. Tohle už nebude automatické

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.