Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kaddáfího žena se může vrátit zpátky do Libye

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Tripolis - Kaddáfího žena Safíja (63) se může vrátit z exilu domů, uvedly libyjské úřady. Za revoluce v roce 2011 nejprvě utekla do Alžírska a později se přesunula spolu s některými příbuznými do Ománu.

Safíja byla druhou manželkou plukovníka Kaddáfího, se kterým měla šest synů a dceru Ajšu. Podle britského serveru The Telegraph vydaly povolení k návratu představitelé kmenů v Bajdá ve východní Libyi, kde žena mívala domov.

Safíja nebyla nikdy obviněna ze zločinů připisovaných bývalému režimu, ale mnoho Libyjců si rodinu dosud spojuje s přepychem, ve kterém žila po čtyři desetiletí Kaddáfího vlády. Safíja se zdržovala politických projevů a na veřejnosti se objevovala minimálně. Za revolučního roku 2011 ale v telefonickém rozhovoru s televizí CNN obvinila NATO z organizování útoků na její rodinu. "Moje děti jsou civilisté, a přesto jsou terčem útoků. Co s tím vším mají společného?" řekla tehdy.

Nová libyjská vláda chce smířit zemi rozdělenou soupeřením milicí, které se přičinily o Kaddáfího pád. Kromě jiného chystá ofenzivu proti městu Syrta, které má pod kontrolou Islámský stát.

Témata:  Libye Muammar Kaddáfí

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 8:23

Den matek je tady. Tipy na dárky na poslední chvíli, které potěší

Dnes slavíme Den matek – svátek, který připomíná vděčnost, lásku a úctu k ženám, které nám daly život. Pokud jste na něj letos zapomněli nebo jednoduše nestihli pořídit dárek včas, nezoufejte. I na poslední chvíli se dají pořídit pozornosti, které potěší a udělají radost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.