Katánie - Starosta sicilské Katánie nechce, aby v jeho přístavech kotvila skupina aktivistů, která chce bránit pomoci migrantům z Afriky. Aktivisté chtějí zabránit islamizaci Evropy a výhrůžkami starosty se prý nenechají odradit.
Lodě, které si pronajímají aktivisté, kteří pak brání záchraně uprchlíků ve Středozemním moři, nebudou v přístavním městě Katánie tolerovány. Alespoň dle tamního starosty Enzo Bianca. Ten se chce pustit do boje s členy skupinky tzv. "Identitariánů". Ti si pronajali loď a brání pomoci uprchlíků na moři. Starosta je nechce vpustit do přístavu, kde by si mohli chtít doplnit palivo své lodě. Informuje o tom britský The Independent.
"Jsou to samozvaní strážníci, lidi, kteří se rozhodli vzít zákon do svých vlastních rukou bez jakékoliv potřebné autority," řekl. "Situace se může zvrhnout až do té, co byla na Divokém západě," dodal. Zmínil, že tito lidé nemají v jeho přístavech co dělat a tamní autority udělají vše pro to, aby kotvení jejich lodi zabránily.
"Katánie v posledních letech přijala tisícovky zoufalých lidí, kteří připluli hladoví, jde o lidi, kteří unikli před smrti na evropských lodích přes Středozemní moře a často ztratili nejednoho svého milovaného při této cestě po moři. Mluvit o "obraně Evropy" je proto demagogické a slouží to svému vlastnímu účelu," odmítá starosty tyto anti-imigrantské aktivisty.
Město už letos přijalo 10 tisíc migrantů a i starosta připouští, že takové množství s sebou přináší problém. Ale to prý není důvod pro to, aby se tyto krajně pravicové skupiny rozhodly vzít věci do vlastních rukou.
Identitariáni si pronajali loď a začali hlásat heslo "Braňme Evropu". Obviňují nevládní organizace, že jejich záchranné a pátrací čluny jsou "na jedné lodi" s převaděči a že pomáhají převážet nelegální migranty z Afriky.
K italským břehům už letos podle britského The Independent mělo připlout na 100 tisíc migrantů, což je oproti loňsku početní nárůst 17 procent. Italové si podle posledního průzkumu veřejného mínění myslí, že je Evropa opustila a země se s přílivem musí vyrovnat sama. Středozemní moře momentálně křižuje deset humanitárních nevládních organizací, které už zachránily tisíce životů migrantů, když je vylovily z moře. Někteří ale míní, že právě jejich aktivity nabádají k přeplutí moře další a další migranty, kteří pak spoléhají na záchranu.
Identitariáni prohlašují, že chtějí uchovat evropskou identitu a ochránit kontinent před islamizací. "Je velký rozdíl mezi záchranou lidských životů a pašováním lidí do Evropy," říká rakouský šéf skupinky Martin Sellner. "To, co ve skutečnosti dělají (nevládní humanitární organizace, pozn. red.), je využívání milionů dolarů pro kruhy, které obchodují s lidmi," dodává.
Humanitární organizace se obávají činnosti této aktivistické skupiny. "Jakýkoliv pokus o narušení naší činnosti může vystavit životy lidí, kteří potřebují pomoc, v nebezpečí," říká pro agenturu Reuters mluvčí SOS Středomoří.
Identitariáni prohlašují, že jsou odhodláni splnit svou misi i přes to, že nebudou moci dočerpat své palivo na Sicílii.
Témata: Sicílie, Imigranti z Afriky a Blízkého Východu, migrace, uprchlíci, Itálie
Související
27. srpna 2021 12:22
11. srpna 2021 20:33
19. listopadu 2020 8:29
23. srpna 2020 20:20
29. prosince 2019 18:37
21. listopadu 2019 8:43