Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Horní komora Parlamentu začala jednat o sesazení prezidentky Rousseffové

Dilma Rousseffová
Dilma Rousseffová
Foto: Brasília-DF

Brasília - V Brazílii dnes odpoledne začala ostře sledované jednání senátu o sesazení prezidentky Dilmy Rousseffové (68). Její odchod si přeje vedle politiků také většina občanů.

Pokud se dnes pro proces sesazení prezidentky, schválený v dubnu poslanci, vysloví prostá většina senátorů, bude od čtvrtka Rousseffová dočasně zbavena úřadu. Pak budou senátoři ve 180denní lhůtě hlasovat pod vedením předsedy nejvyššího soudu o oprávněnosti ústavní žaloby vůči Rousseffové. Pokud ji schválí dvě třetiny senátorů, bude Rousseffová definitivně zbavena úřadu i možnosti ucházet se o volenou funkci po dobu osmi let.

Rousseffová, která stojí v čele Brazílie od ledna 2011, čelí obvinění, že před minulými volbami z roku 2014 manipulovala s výsledky státního rozpočtu, aby zamaskovala rostoucí schodek. Rousseffová vinu popírá. Z téhož důvodu hrozí sesazení i viceprezidentovi Michelu Temerovi, který by měl prezidentku v čele země dočasně nahradit.

Většina obyvatel si podle průzkumů přeje předčasný konec prezidentčina druhého mandátu, v úterý se ale konaly po celé zemi demonstrace na podporu Rousseffové. Ve 14 z 27 států Brazílie zablokovali protestující řadu silnic a pálili pneumatiky. Podle organizátorů protestů, mezi nimiž je i největší odborové hnutí v zemi, nemá hlasování o sesazení legální základ a jde prý o puč, což tvrdí i sama prezidentka.

Témata:  Brazílie Dilma Rousseffová

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 8:22

Svět adrenalinového sportu truchlí. Felix Baumgartner zahynul při paraglidingu

Rakouský extrémní sportovec Felix Baumgartner, jenž před necelými třinácti lety seskočil ze stratosféry, tragicky zahynul ve věku 56 let. Osudnou se mu stala čtvrteční nehoda při paraglidingu ve městě Porto Sant'Elpidio v Itálii. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Slováci po výtkách přešli do protiútoku. Ministr zkritizoval českou BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).