reklama

K sesuvům půdy a záplavám dochází v jižní Asii během letního monzunového období často. Období dešťů zpravidla trvá od června do září. Letos už musely opustit své domovy miliony lidí , informovala dnes agentura Reuters s odkazem na místní úřady.

Nepálské úřady posílají humanitární pomoc do nejhůře postižených oblastí na jihu země, kde byly zaplaveny stovky vesnic a podle agentury Reuters zde zemřelo 115 osob a 38 dalších se pohřešuje. Celkem se záplavy dotkly stovek tisíc Nepálců.

Zaplaveno bylo také 13 okresů severoindického státu Bihár ležícího hranic s Nepálem. Agentura Reuters uvedla, že podle indických úřadů zde zemřelo 56 lidí, kteří se utopili, zůstali uvězněni ve zhroucených domech, anebo zahynuli pod vyvrácenými stromy. Kolem 200.000 Indů stižených katastrofou nyní přebývá ve více než 250 táborech, které vláda zřídila ve školách a státních budovách.

V neděli zemřelo 46 osob v severoindickém státu Himáčalpradéš, když sesuv půdy v himálajském podhůří pohřbil dva autobusy, napsala agentura AP. Ta též uvedla, že dalších 21 lidí zemřelo ve odloučeném státě Ásám na severovýchodě země, kde vojáci zachraňovali lidi ze střech domů.

V sousedním Bangladéši dosahuje 18 velkých řek nebezpečně vysoké hladiny. V zemi ležící v deltě řek Gangy a Brahmaputry za poslední dva dny zemřelo podle agentury AP 27 osob a 600.000 dalších živly odřízly od okolního světa. Kolem 368.000 Bangladéšanů se uchýlilo do 970 provizorních center zřízených vládou.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama