Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecko bude útočit i bez spojenců, oznámil uražený Erdogan

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan
Foto: bbm.gov.tr

Ankara - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil válku radikální organizaci Islámský stát. Podotkl ale, že jeho země nedostala podporu od spojenců, a proto zaútočí sami.

Operace proti radikálů se podle Erdogana připravuje kvůli opakující se problémy v tureckém pohraničním městě Kilis, které je velmi často terčem minometných útoků ze syrské strany. Konkrétně prý za útoky stojí právě islamisté.

Erdogan uvedl, že Turecko zatím nezískalo "požadovanou podporu" od svých spojenců, a chybí mu hlavně také podpora od zemí, které již mají v regionu své ozbrojené síly.

V Turecku se totiž nachází strategicky důležitá letecká základna Incirlik, kterou letadla Spojenými státy vedené koalice používají při svých náletech na pozice Islámského státu. Erdogan proto kritizoval neochotu spojenců pomoci Turecku.

"Ti, kteří převraceli svět naruby, když Islámskýs tát páchal útoky proti nim, nyní nechávají Turecko v jeho boji proti téže organizaci osamocené," prohlásil Erdogan v Ankaře s tím, že islamisté na Turecko útočí na dvou frontách, jak sebevražednými atentáty, tak ostřelováním pohraničí. 

Témata:  Recep Tayyip Erdogan Turecko Islámský stát

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.