Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Iráčané postupuje k centru města Tall Afar, zůstává tam i 30 tisíc civilistů

Irák
Irák
Foto: Pixabay

Bagdád - Blíž k centru Tall Afaru dnes postoupila irácká armáda. Boje o město vypukly v neděli. Podle AFP je v Tall Afaru, který míval až 200.000 obyvatel, stále nejméně 30.000 civilistů a IS je může využít jako lidské štíty.

Podle velitelů citovaných agenturou AFP bude boj o toto západoirácké město rychlejší než boj o Mosul, který armáda vybojovala z rukou Islámského státu (IS) po devíti měsících v červenci.

„Naše morálka je dobrá, čelíme lidem z IS, prorážíme jejich linie a ničíme jejich arzenál," citovala AFP plukovníka Munzira Abada. Obrněná technika se dnes dostala do čtvrti An-Núr na jihovýchodě Tall Afaru, letectvo bombardovalo pozice členů IS. Radikálové se snaží postup vojska brzdit a na přístupové silnice postavili zátarasy z kamionů. Na vojáky míří odstřelovači a minometná palba.

Mluvčí polovojenských oddílů, které se osvobozování města účastní, řekl, že se podařilo prorazit obranné linie IS na obvodu města a osvobozovací oddíly se z několika směrů blíží centru.

V úterý se radikály podařilo vytlačit ze tří čtvrtí a armáda se dostala poprvé do městské části. Vojsko požádalo civilisty, aby mu pomohli a označili domy, kde se radikálové ukrývají. OSN připravuje přijímací střediska v pouštních oblastech, v nichž se má prchajícím civilistům dostat první pomoc. Utíkají krajinou, kde teplota ve dne šplhá až k 43 stupňů Celsia.

Témata:  Irák Islámský stát armáda Iráku

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.