Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kuřáci pozor: WHO ve válce s tabákovým průmyslem

Kouření, ilustrační fotografie
Kouření, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Brusel – Kouření navzdory varováním před zdravotními riziky patří k velmi oblíbeným zvykům. Jak ale vysvětluje server Politico, tabákový průmysl se dostal do války se Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

Boj proti tabákovému průmyslu

Maragret Chanová stojí v čele WHO už od roku 2006 a sama o sobě prohlašuje, že je jejím cílem „zajistit, že obchod s tabákem zkrachuje".

WHO se pod vedením Chanové snaží zasadit o větší regulaci tabákového průmyslu. Jak server připomíná, jen za minulý rok organizace například vyzvala státy, aby na tabákové výrobky uvalily 75 % daň a zavedly vlastní technologii, která by umožnila bojovat proti pašerákům.

WHO také požaduje, aby velké tabákové společnosti neměly přístup k jednáním o implementaci nařízení EU z roku 2014, ke které by mělo dojít do 20. května. Týká se například obalů cigaret a zákazu ochucených cigaret.

Podle serveru se tak WHO otevřeně pustila do boje proti tabákovým společnostem. Jejich zástupci jsou s tímto vývojem nespokojení a požadují, aby WHO nepřekračovala hranice svého mandátu a nakládala s nimi jako s jakýmkoliv jiným průmyslem.

Tajná jednání

„Člověk si říká, kdo bude další: alkohol, cukr, sůl? Kdo další bude úmyslně vyjmut z jednání o jejich vlastním průmyslu jen kvůli tomu, že se rozhodlo, že jejich produkt není dobrý?" zlobí se Alan Hardacre ze společnosti Imperial Tobacco.

Zástupci průmyslu WHO obviňují z toho, že jsou jednání o dalších rozhodnutích čím dál tím uzavřenější a jejich lidé na ně nejsou vpouštěni; někdy podle serveru došlo i k tomu, že aby mohli zástupci průmyslu na jednáních promluvit, vyměnili si jmenovky s jinými lidmi.

WHO si ale podle serveru stojí za svým a varuje, že kouření a s tím spojené zvyky každoročně způsobí šest milionů úmrtí.

Evropa bez kouření?

Jak server vysvětluje, WHO získala přístup k regulaci tohoto průmyslu s přijetím dohody o regulaci tabáku FCTC (Framework Convention on Tobacco Control), která byla ratifikována v roce 2005. Od přijetí dohody například vzrostla průměrná cena tabákových výrobků o 150 %.

Právě zdanění patří podle serveru k nejsilnějším nástrojům, kterými se WHO snaží užívání tabákových výrobků snížit. Organizace ale má jen morální autoritu a státy její návrhy uposlechnout nemusí.

Obě strany ale podle serveru uznávají, že kouření je zvyk, který lze jen těžko měnit. Peter van der Mark z Evropské asociace kouření tabáku to okomentoval: „Evropy bez kouření je velmi těžké dosáhnout, protože se snažíte ovlivnit zvyky lidí, kteří je v mnoha zemích považují za svobodnou volbu."

Témata:  WHO kouření cigarety

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy