Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kolumbijští povstalci z FARC zakládají politickou stranu. Už nejsme nepřátelé, vzkazují

Vlajka Kolumbie
Vlajka Kolumbie
Foto: Pixabay

Bogotá - V kolumbijské Bogotě zakládá skupina asi 1500 bývalých povstalců z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) svou politickou stranu, která ponese stejnou zkratku. Na sjezdu nové strany, která by se měla jmenovat Revoluční alternativní síla Kolumbie také poprvé zazněla veřejně v Bogotě hymna bývalých povstalců a poté národní hymna Kolumbie.

V úvodní den ustavujícího sjezdu, který začal v neděli a potrvá do pátku, prohlásil dosavadní lídr FARC Rodrigo Londoňo, zvaný Timochenko, že členové nové strany se nehodlají vzdálit od svých ideologických kořenů. Informoval o tom dnes deník El País.

„Od tohoto dne se z nás stává nová, výhradně politická organizace, která bude provozovat činnost legálním způsobem. To ale neznamená, že se vzdálíme od svých ideologických základů," prohlásil v neděli na sjezdu Londoňo. Nová organizace prý zůstane tak revoluční, jako byla v době svého vzniku v roce 1964.

Muž číslo dvě bývalých povstalců Iván Márquez upozornil, že nebude lehké dojít smíření. Připomněl, že FARC se už lidem postiženým konfliktem trvajícím půl století omluvily. "Už je to minulost, už nejsme nepřátelé," řekl také Márquez.

Do pátku mají účastníci sjezdu projednat stanovy a principy nové strany, která má mít podle loňské mírové dohody po volbách v příštím roce zajištěno pět křesel v Senátu a pět ve Sněmovně. Ustavující sjezd má také zvolit jejího předsedu. Podle kolumbijského tisku se o tuto funkci uchází 18 kandidátů. Na kongres se akreditovalo zhruba 400 novinářů a na bezpečnost účastníků dohlíží 1400 policistů.

Povstalci z FARC uzavřeli mírovou dohodu s kolumbijskou vládou loni na podzim po půlstoletí bojů, které si vyžádaly přes 200.000 obětí. V polovině tohoto měsíce prezident Juan Manuel Santos oznámil jejich definitivní odzbrojení. Od toho data také formálně přestali být povstalci.

Pro účely odzbrojení FARC bylo v Kolumbii vytvořeno 26 tranzitních zón. Do nich se přesunuli všichni povstalci, kromě těch, kteří jsou ve vězení, a pod dohledem mise OSN předávali zbraně. Tyto zóny se v polovině srpna oficiálně změnily na takzvané Prostory pro integraci a vzdělávání, v nichž mají obyvatelé regionu s bývalými povstalci pracovat na komunitních projektech a zapojení asi 10.000 bývalých členů FARC do civilního života.

Témata:  FARC Kolumbie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.