Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podle zemí BRICS jsou pákistánské skupiny regionální hrozbou

Pákistán
Pákistán
Foto: Pixabay

Sia-men (Čína) - Pět rozvíjejících se světových ekonomik ze skupiny BRICS označilo ozbrojené skupiny na území Pákistánu za hrozbu pro regionální bezpečnost. Vyzvalo k tomu, aby byli jejich vůdci pohnáni k odpovědnosti.

Indie toto prohlášení, které zaznělo na summitu BRICS v čínském Sia-menu, označila za významný krok v rámci boje proti útokům ozbrojenců, kteří útočí i v Indii.

Skupina BRICS zahrnuje Čínu, Brazílii, Rusko, Indii a Jihoafrickou republiku. Čína v minulosti obvykle stála na straně svého spojence Pákistánu.

Skupina také vyzvala k okamžitému ukončení násilí v Afghánistánu. "V tomto ohledu vyjadřujeme znepokojení nad bezpečnostní situací v oblasti a násilí působeném Talibanem, Islámským státem, Al-Káidou a jejich spojenci včetně Islámského hnutí Uzbekistánu, sítě Hakkání, Laškare tajjaba, Džajše Muhammad a Hizb at-Tahrír," uvedli vůdci v prohlášení.

Laškare tajjaba je ozbrojená skupina sídlící v Pákistánu, která podle Indie nesla hlavní vinu za atentáty v roce 2008, které se zaměřily na významné budovy, na něž v Bombaji deset ozbrojenců útočilo po tři dny. Vztahy mezi Indií a Pákistánem, které spolu svedly od získání nezávislosti v roce 1947 tři války, klesly po bombajských útocích na bod mrazu.

Témata:  BRICS Pákistán

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 12:52

Princezna Kate a rakovina: Ve společnosti se teď ledacos změní, zní z nemocnice

Britská princezna z Walesu Kate Middleton se dočkala neobvyklé a dojemné pocty. Královská zahradnická společnost (Royal Horticultural Society – RHS) oznámila, že nově vyšlechtěná odrůda růže ponese jméno Catherine’s Rose. Tento výjimečný květ má nejen okouzlující vzhled a vůni, ale také hluboký symbolický význam – připomíná osobní boj princezny s rakovinou a podpoří pacienty prostřednictvím charitativních příspěvků.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.