Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podle zemí BRICS jsou pákistánské skupiny regionální hrozbou

Pákistán
Pákistán
Foto: Pixabay

Sia-men (Čína) - Pět rozvíjejících se světových ekonomik ze skupiny BRICS označilo ozbrojené skupiny na území Pákistánu za hrozbu pro regionální bezpečnost. Vyzvalo k tomu, aby byli jejich vůdci pohnáni k odpovědnosti.

Indie toto prohlášení, které zaznělo na summitu BRICS v čínském Sia-menu, označila za významný krok v rámci boje proti útokům ozbrojenců, kteří útočí i v Indii.

Skupina BRICS zahrnuje Čínu, Brazílii, Rusko, Indii a Jihoafrickou republiku. Čína v minulosti obvykle stála na straně svého spojence Pákistánu.

Skupina také vyzvala k okamžitému ukončení násilí v Afghánistánu. "V tomto ohledu vyjadřujeme znepokojení nad bezpečnostní situací v oblasti a násilí působeném Talibanem, Islámským státem, Al-Káidou a jejich spojenci včetně Islámského hnutí Uzbekistánu, sítě Hakkání, Laškare tajjaba, Džajše Muhammad a Hizb at-Tahrír," uvedli vůdci v prohlášení.

Laškare tajjaba je ozbrojená skupina sídlící v Pákistánu, která podle Indie nesla hlavní vinu za atentáty v roce 2008, které se zaměřily na významné budovy, na něž v Bombaji deset ozbrojenců útočilo po tři dny. Vztahy mezi Indií a Pákistánem, které spolu svedly od získání nezávislosti v roce 1947 tři války, klesly po bombajských útocích na bod mrazu.

Témata:  BRICS Pákistán

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.