Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rohingům hrozí smrt. Bangladéš nechce, aby v zemi asimilovali, varují aktivisté

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: CNN

Dháka - Z Barmy před násilím uteklo již 410 tisíc muslimských Rohingů, smrt jim ale hrozí i v Bangladéši. Podle agentury Reuters před tím varuje humanitární organizace Save the Children. Bangladéš nechce, aby se Rohingové v zemi asimilovali.

Generální tajemník OSN António Guterres v rozhovoru s BBC řekl, že barmská vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny míru Su Ťij má poslední šanci zastavit ofenzivu armády. "Pokud tu situaci teď nezmění, tak si myslím, že se stane hrozná tragédie, kterou podle mě nepůjde v budoucnu zvrátit," řekl Guterres.

"Mnoho lidí přichází (do Bangladéše) hladových, vyčerpaných, bez jídla nebo vody," uvedl Mark Pierce ze Save the Children (Zachraňte děti). "Velké starosti mi dělá to, že kvůli velkým počtům potřebných chybí jídlo, voda, ubytování a základní hygienické pomůcky. Pokud rodiny nejsou schopny naplnit své základní potřeby, budou strádat ještě více a může docházet ke ztrátám na životech," varoval Pierce.

Bangladéšské úřady omezují volný pohyb Rohingů po této zemi, nebudou například moci smět cestovat mimo určené místo. Dopravci a řidiči dostali výzvu, aby nepřeváželi uprchlíky a majitelé nemovitostí jim nemají pronajímat bydlení. U města Cox's Bazar úřady plánují vybudovat ubikace pro statisíce uprchlíků z Barmy. Podle analytiků se vláda Bangladéše snaží zabránit tomu, aby Rohingové splynuli s místním obyvatelstvem. Doufá, že je bude moci vrátit do Barmy, nebo dokonce poslat do nějaké třetí země.

Témata:  Rohingové Barma Bangladéš

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 16:54

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy