Guterres prohlásil, že obavy z použití jaderných zbraní jsou v současnosti nejsilnější od konce studené války, a to kvůli počínání Pchjongjangu. Vyzval proto všechny státy, aby dodržovaly rezoluce Rady bezpečnosti OSN, které uvalují na KLDR sankce kvůli jejímu zbrojnímu programu.

Rovněž kritizoval etnické konflikty ve světě. Zmínil se v té souvislosti o náboženských konfliktech na Blízkém východě, obšírně se ale zabýval zejména situací v Barmě. Apeloval na tamní vládu, aby ukončila vojenské operace vůči menšinovému etniku Rohingů.

Guterres také vyzval ke společnému postupu v boji proti globálnímu terorismu. Uvítal v této souvislosti vytvoření Protiteroristického úřadu OSN. Upozornil však, že pro potlačení terorismu nestačí vést proti extremistům ozbrojený konflikt, ale je třeba řešit i příčiny jejich radikalizace, jako jsou pocit nespravedlnosti, nezaměstnanost nebo chudoba.

Ve svém projevu generální tajemník OSN připomněl, že poslední desetiletí bylo nejteplejší v historii měření, a upozornil, že podle expertů může v důsledku klimatických změn přibývat extrémních projevů počasí, jakým byly například letošní hurikány, které zasáhly Karibik a jih USA.

V závěru své řeči se zabýval i problematikou migrace. Kvůli klimatické změně a pokračujícím konfliktům se podle něj nedá očekávat, že by migrantů ve světě ubylo. Vybídl proto mezinárodní společenství k silnějšímu angažmá proti příčinám migrace. "Migranti nejsou problém. Problém leží v konfliktech, pronásledování a beznadějné chudobě," řekl.