Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Střelba v Las Vegas je nejhorším útokem v historii USA, zemřelo více než 50 lidí

Policie USA
Policie USA
Foto: Pixabay

Las Vegas - Jen několik hodin uplynulo od útoku na koncertě v americkém městě hazardu a už nyní je jasné, že masakr zapíše do historie. S více než 50 mrtvými jde o nejhorší útok spáchaný střelnou zbraní, jaký se kdy na americké půdě odehrál.

Za dosud nejhorší útok byla považována střelba v gay klubu v Orlandu na Floridě, k níž došlo 12. června 2016. Ta si vyžádala 49 mrtvých a 53 zraněných, následně byl útočník zabit. FBI posléze útočníka identifikovala jako devětadvacetiletého amerického občana Omara Mateena, který se narodil v USA, jeho rodiče jsou ale z Afghánistánu.

Až do včerejška se jednalo o střelbu s největším počtem obětí v historii USA. Dnešní masakr v Las Vegas ji ale překonal. Na koncertě countryové hudby spustil zatím pachatel, podle médií čtyřiašedesátiletý Stephen Paddock, palbu automatickými zbraněmi ze 32. patra nedalekého hotelu a vzhledem k rozsáhlosti a intenzitě útoku je jasné, že musel vypálit stovky nábojů. Útok, při němž byli diváci jako terče na střelnici, si zatím vyžádal nejméně 50 mrtvých a přes 200 zraněných. Policie poté útočníka zastřelila.

Ke třetímu nejhoršímu masakru v dějinách došlo 16. dubna 2007. Při střelbě ve Virginském polytechnickém institutu zavraždil třiadvacetiletý student z Jižní Koreje Čo Sung-hu 32 mrtvých. Poté obrátil zbraň proti sobě a spáchal sebevraždu.

Masakry na školách nejsou v USA ničím výjimečný. Dokládá to i čtvrtý největší útok, při němž zemřelo 27 lidí. 14. prosince, deset dní před Vánoci, na základní škole v Newtownu postřílel dvacetiletý Adam Lanza 20 dětí ve věku šest až sedm let a šest dospělých. Předtím zastřelil svou matku, naposledy pak obrátil zbraň proti sobě.

Po třinácti mrtvých si vyžádaly útoky, které se odehrály mezi lety 1999 a 2009. 20. dubna 1999 útočili dva osmnáctiletí mladíci ve střední škole Columbine na předměstí amerického města Denver, kromě zabití 13 lidí zranili 20 osob, poté spáchali sebevraždu. Dlouhou dobu se jednalo o největší masakr v dějinách Spojených států a jde o jeden z nejznámějších případů střelby ve škole celosvětově.

O deset let později, 3. dubna 2009, střílel ve středisku pro imigranty v Binghamtonu v americkém státě New York imigrant z Číny. I on se poté zastřelil. O pár měsíců později, 5. listopadu 2009, útočil na základně americké armády v texaském Fort Hoodu major a armádní psychiatr Nidal Malik. Později byl odsouzen k trestu smrti.

Témata:  střelba na koncertě v Las Vegas USA Las Vegas policie USA

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 8:23

Den matek je tady. Tipy na dárky na poslední chvíli, které potěší

Dnes slavíme Den matek – svátek, který připomíná vděčnost, lásku a úctu k ženám, které nám daly život. Pokud jste na něj letos zapomněli nebo jednoduše nestihli pořídit dárek včas, nezoufejte. I na poslední chvíli se dají pořídit pozornosti, které potěší a udělají radost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.