Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Střelba v Las Vegas je nejhorším útokem v historii USA, zemřelo více než 50 lidí

Policie USA
Policie USA
Foto: Pixabay

Las Vegas - Jen několik hodin uplynulo od útoku na koncertě v americkém městě hazardu a už nyní je jasné, že masakr zapíše do historie. S více než 50 mrtvými jde o nejhorší útok spáchaný střelnou zbraní, jaký se kdy na americké půdě odehrál.

Za dosud nejhorší útok byla považována střelba v gay klubu v Orlandu na Floridě, k níž došlo 12. června 2016. Ta si vyžádala 49 mrtvých a 53 zraněných, následně byl útočník zabit. FBI posléze útočníka identifikovala jako devětadvacetiletého amerického občana Omara Mateena, který se narodil v USA, jeho rodiče jsou ale z Afghánistánu.

Až do včerejška se jednalo o střelbu s největším počtem obětí v historii USA. Dnešní masakr v Las Vegas ji ale překonal. Na koncertě countryové hudby spustil zatím pachatel, podle médií čtyřiašedesátiletý Stephen Paddock, palbu automatickými zbraněmi ze 32. patra nedalekého hotelu a vzhledem k rozsáhlosti a intenzitě útoku je jasné, že musel vypálit stovky nábojů. Útok, při němž byli diváci jako terče na střelnici, si zatím vyžádal nejméně 50 mrtvých a přes 200 zraněných. Policie poté útočníka zastřelila.

Ke třetímu nejhoršímu masakru v dějinách došlo 16. dubna 2007. Při střelbě ve Virginském polytechnickém institutu zavraždil třiadvacetiletý student z Jižní Koreje Čo Sung-hu 32 mrtvých. Poté obrátil zbraň proti sobě a spáchal sebevraždu.

Masakry na školách nejsou v USA ničím výjimečný. Dokládá to i čtvrtý největší útok, při němž zemřelo 27 lidí. 14. prosince, deset dní před Vánoci, na základní škole v Newtownu postřílel dvacetiletý Adam Lanza 20 dětí ve věku šest až sedm let a šest dospělých. Předtím zastřelil svou matku, naposledy pak obrátil zbraň proti sobě.

Po třinácti mrtvých si vyžádaly útoky, které se odehrály mezi lety 1999 a 2009. 20. dubna 1999 útočili dva osmnáctiletí mladíci ve střední škole Columbine na předměstí amerického města Denver, kromě zabití 13 lidí zranili 20 osob, poté spáchali sebevraždu. Dlouhou dobu se jednalo o největší masakr v dějinách Spojených států a jde o jeden z nejznámějších případů střelby ve škole celosvětově.

O deset let později, 3. dubna 2009, střílel ve středisku pro imigranty v Binghamtonu v americkém státě New York imigrant z Číny. I on se poté zastřelil. O pár měsíců později, 5. listopadu 2009, útočil na základně americké armády v texaském Fort Hoodu major a armádní psychiatr Nidal Malik. Později byl odsouzen k trestu smrti.

Témata:  střelba na koncertě v Las Vegas USA Las Vegas policie USA

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.