Las Vegas - Po střelbě v Las Vegas, při níž Stephen Paddock zabil 59 lidí, se ukázalo, že úřady netuší, jak takový zločin oficiálně pojmenovat. Veřejnost chce také znát motiv masakru. Ten je dosud nejasný, množí se proto spekulace.
Když se k této tragédii v pondělí vyjádřil americký prezident Donald Trump, označil ji za "čisté zlo". Vyhnul se slovu "terorismus", napsal zpravodajský server The New York Times.
Střelec neměl žádnou závažnější trestnou minulost a žádný zjevný ideologický motiv. Nenabízí tak mnoho vysvětlení pro Američany, kteří zoufale chtějí znát odpovědi na otázku: "Proč?" Spojení "Stephen Paddock motiv" se zařadilo mezi nejvyhledávanější na Googlu.
Během pondělí pravicové internetové stránky identifikovaly nesprávného pachatele, jemuž přidělily nálepku "dalšího rozčíleného ultralevicového střelce", jak napsal Gateway Pundit. Konzervativní lasvegaský rozhlasový moderátor Wayne Allyn Root pro změnu sdělil svým 110.000 stoupenců na Twitteru: "Tohle je jednoznačně koordinovaný muslimský teroristický útok." Toto tvrzení krátce podpořilo prohlášení takzvaného Islámského státu (IS), kterým se k útoku přihlásilo.
Pak ale FBI tvrzení IS smetla ze stolu a připomněla sérii falešných prohlášení této skupiny z minulosti. A znovu se spustila hra hádej-kdo-to-byl.
Bylo to spiknutí "paralelní demokratické mocenské struktury", jak napsal Alex Jones na konspirační stránce Infowars? Anebo možná boží trest za "hlubokou neúctu" projevovanou Donaldu Trumpovi a národní hymně? (náboženský moderátor Pat Robertson).
Hromadné vraždy nevinných lidí automaticky nesplňují všeobecně přijímanou definici terorismu, která vyžaduje politický, ideologický nebo náboženský motiv. Ale mimo rámec této akademické analýzy je v polarizované zemi slovo "terorismus" často verbální zbraní, s níž se volně máchá - zvlášť když je obviněným muslim.
"Tato nálepka je značně pejorativní a má hodně velkou váhu," řekla Martha Crenshawová, odbornice na terorismus Stanfordova střediska pro mezinárodní bezpečnost a spolupráci.
První zprávy o jakémkoli hromadném útoku vyvolají nejen kolektivní smutek, ale také úzkost a přání specifických skupin: například američtí muslimové se modlí, aby útočník nesdílel jejich víru, a konzervativci a liberálové si přejí, aby se ukázalo, že je útočník členem jejich politické opozice. "Současné politické klima je tak polarizované, že lidé doufají, že vina nepřipadne na jejich stranu," dodala Crenshawová.
Témata: střelba na koncertě v Las Vegas , USA, muslimové, terorismus, Las Vegas
Související
2. října 2018 12:19
3. srpna 2018 21:11
13. ledna 2018 12:24
22. prosince 2017 8:00
3. listopadu 2017 11:40