Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kimův bratr byl zavražděn bojovým nervovým plynem. Na šatech obviněných se našly jeho stopy

Malajsie
Malajsie
Foto: Pixabay

Kuala Lumpur - Indonésanka Siti Aisyahová (25) a Vietnamka Doan Thi Huong (29) čelí obvinění, že 13. února zavraždily Kim Čong-nama bojovým nervovým plynem VX. Na jejich oblečení se našly stopy této látky. U soudu v Malajsii to dnes řekl chemik Raja Subramaniam. Ženám hrozí trest smrti.

Ze zosnování vraždy bratra severokorejského diktátora na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru jsou podezřelé severokorejské tajné služby. KLDR jakýkoli podíl na vraždě odmítá.

Chemik oznámil, že vedlejší produkt plynu VX objevil na oblečení podezřelé Indonésanky a že čistou formu bojové látky nalezl na svršku podezřelé Vietnamky. Stopy smrtící substance byly i na nehtech Vietnamky.

VX proniká do těla skrz kůži, oči a dýchací cesty. U zasažené osoby nejprve vyvolává nevolnost a kašel a následně ochromí dýchací svaly, což vede k silným křečovitým bolestem a končí smrtí.

Obě obviněné podle vyšetřovatelů vypověděly, že byly oklamány a myslely si, že jde o žert natáčený skrytou kamerou. Malajsijská policie je přesvědčena, že ženy dobře věděly, co provádějí. Malajsijští vyšetřovatelé tvrdí, že ženám jed poskytli čtyři Severokorejci, kteří v den vraždy z Malajsie odjeli.

Kim Čong-nam, který žil dlouhodobě v dobrovolném exilu v Macau, byl bratrem vůdce Kim Čong-una. Jejich společným otcem byl bývalý severokorejský vůdce Kim Čong-il, matky měli odlišné.

Témata:  Malajsie Severní Korea Kim Čong-nam

Aktuálně se děje

20. srpna 2026 21:57

Ester Ledecká mění značku. Nová firma se pochlubila

Je sice stále ještě léto, ale Ester Ledecká už intenzivně řeší nadcházející zimní sezónu, pro kterou se rozhodla hned pro několik změn. Jedna se týká vybavení. Olympijská vítězka bude nově spolupracovat s jinou firmou.  

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy