Atény – Evropská unie byla dlouho kritizována za svůj laxní přístup k migrační krizi, která Evropu zasáhla. Minulý rok nakonec odhlasovala kritizovaný plán na přerozdělení uprchlíků a stanovení uprchlických kvót. Ten ale podle serveru Financial Times stejně nefunguje.
Uprchlíci jsou vybíraví
Server s odkazem na řeckou vládu uvádí, že každý sedmý uprchlík, který se zapojil do plánu na přerozdělení uprchlíků, odmítá být přemístěn. Tento plán měl přitom EU pomoci spravedlivěji rozložit zodpovědnost za uprchlíky přerozdělením 160 tisíc žadatelů o azyl. Plán se hned v počátcích setkal se silným odporem ze strany mnoha členských zemí včetně České republiky.
Jak server informuje, uprchlíci často odmítají jít do chudších členských států, jako je například Bulharsko nebo Rumunsko. „Z 1 324 lidí, kteří zatím byli v rámci programu na přerozdělení uprchlíků zpracováni, jich 191 z programu vystoupilo nebo prostě zmizelo," uvádí s odkazem na řecké úřady server.
Bulharsko například podle serveru zatím souhlasilo s přijetím 47 žadatelů o azyl z Řecka. Jakmile se ale uprchlíci dozvěděli, že právě tento stát bude jejich cílovou zemí, 36 z nich z programu vystoupilo a dalších sedm jich prostě zmizelo. Ve výsledku tak byli přemístěni pouze čtyři uprchlíci. Podobná pak podle serveru je i situace Rumunska a Estonska.
Nefunkční plán EU
Uprchlíci ale podle serveru často nejsou spokojeni ani s některými bohatými státy. „Z 388 žadatelů o azyl, kteří měli být z Řecka posláni do Francie, jich 24 zmizelo a dva z programu vystoupili," varuje server.
Podle Anastasie Mavrouové, sociální pracovnice, která pracuje jako dobrovolnice v uprchlických táborech poblíž Atén, je běžné, že se žadatelé o azyl ztratí úřadům z dohledu. „Mezi uprchlíky je velká mobilita. Často mění adresy a telefonní čísla, takže je azylová agentura nemůže dohledat," vysvětluje.
Program je navíc nedostatečně podporován i ze strany členských států. Jak server podotýká, ačkoliv řecké úřady k relokaci připravily 3 126 lidí, členské státy do minulého týdne nabídly pouze 1 791 míst.
V Řecku se mezitím podle serveru schyluje k humanitární krizové situaci. Je zde nedostatek ubytovacích míst – na pevnině má podle informací serveru země k dispozici pouze 35 tisíc míst, a to navzdory faktu, že řecká vláda spolu s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky souhlasila, že do konce roku 2015 připraví místa pro 50 tisíc lidí.
Související
22. srpna 2024 10:08
16. srpna 2024 14:03
14. srpna 2024 13:07
14. května 2024 16:37
13. května 2024 16:44
15. dubna 2024 15:01