Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tripolis trápí sucho, stát nepomůže. Zoufalí lidé si kopou studny sami

Severní Afrika
Severní Afrika
Foto: Pixabay

Tripolis - Lidé v libyjském hlavním městě se už několik dní potýkají s nedostatkem vody, časté jsou i výpadky elektřiny. Jelikož jim rozvrácený stát nepomůže, berou své osudy do vlastních rukou a v případě vody si najímají dělníky na vyhloubení soukromých studen, což je vyjde na 4000 až 6000 libyjských dinárů (65.000 až 97.000 Kč).

"Nemáme vodu už deset dní. Stát nic nedělá," řekl agentuře Reuters Násir Saíd, který pronajímá byty v jedné z luxusnějších čtvrtí Tripolisu. Voda přestala v mnoha domácnostech téct, když se nedávno po letech zanedbávání začaly potrubní sítě opravovat. To následně sabotovala jedna z mnoha ozbrojených skupin operujících v metropoli, aby tak přinutila jinou bojůvku vydat jejího vězněného lídra.

V Libyi prakticky panuje bezvládí od svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. O moc se přetahuje několik skupin v čele s generálem Chalífou Haftarem, jenž velí samozvané Libyjské národní armádě, a tripoliskou vládou vedenou premiérem Faízem Sarrádžem. Jednání znepřátelených frakcí zatím nepřinesly hmatatelné výsledky.

"Krize kolem vody je silným symbolem státního selhání v zemi, která byla kdysi jednou z nejbohatších na Blízkém východě," napsala agentura Reuters i s odkazem na místní bohaté zásoby ropy. Vleklá krize má za následek obrovské finanční potíže místních obyvatel a způsobuje výpadky dodávek elektrického proudu.

"Žádná voda, žádná elektřina. Z člověka se stane stát ve státě," říká Saíd, který kvůli výpadkům proudu používá vlastní generátor. Jako mnoho dalších Libyjců nevkládá velké naděje do snah Západu zprostředkovat rozhovory mezi různými stranami libyjského konfliktu.

"Za dva týdny vyvrtáme asi tři studny, vyhloubit jednu studnu trvá tři až čtyři dny," řekl mladý dělník Abdulsalam Forganea u jednoho z výkopů.

Témata:  Libye voda EuroZprávy.cz

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 16:06

Protest v RTVS. Zaměstnanci požadují zachovat svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy