Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Výrazem roku jsou podle Collinsova slovníku "fake news". Vymyslel jsem to já, tvrdí Trump

Donald Trump, 45. prezident USA
Donald Trump, 45. prezident USA
Foto: Reprofoto YouTube

Londýn - Výrazem roku se podle vydavatelů anglického výkladového slovníku Collins English Dictionary stalo spojení "fake news" označující falešné zprávy. Lexikografové uvedli, že četnost užívání tohoto termínu se od roku 2016 zvýšila o 365 procent.

Výraz se začal poprvé více objevovat v období let 2000 až 2009 a v posledních 12 měsících byl "všudypřítomný". Termín s oblibou opakuje americký prezident Donald Trump, který fake news ve svých projevech často kritizuje jako nečestnou produkci mainstreamových médií.

Minulý týden dokonce Trump přišel s tvrzením, že zmíněné spojení sám vymyslel. "Možná ho lidé používali už dřív, ale já jsem si toho nikdy nevšiml," řekl podle listu The Guardian.

Collinsův slovník tento etymologický výklad odmítl. Lexikografové uvedli, že výraz se po roce 2000 začal objevovat v americké televizi pro popis "falešných, často senzačních informací šířených jako běžné zpravodajství".

Mezi uchazeče o slovo roku patřila podle slovníku i řada dalších výrazů z oblasti politiky a médií. Například spojení "komnata ozvěn" (anglicky echo chamber), což je označení pro situaci, ve které se skupina osob vzájemnou komunikací utvrzuje ve svých názorech. Jedná se o "prostředí, zejména na sociálních sítích, v němž se jakékoli tvrzení pravděpodobně setká se souhlasem, protože ho čtou pouze lidé, kteří mají podobné názory", napsali vydavatelé Collinsova slovníku.

Velký nárůst popularity zaznamenalo v angličtině také slovo antifa, zvlášť pak po střetech levicových radikálů s přívrženci krajní pravice ve Spojených státech.

Specifickým výrazem pro britské ostrovy je Corbynmánie, tedy nadšený obdiv předsedy Labouristické strany Jeremyho Corbyna. "Toto slovo se poprvé vynořilo v roce 2015 a po jistém loňském poklesu popularity se vrátilo na výsluní v roce 2017, kdy labouristický vůdce zanechal dobrý dojem v předvolební kampani," konstatovali vydavatelé slovníku.

Mezi deseti uchazeči o titul slovo roku se na seznamu vydavatelů Collinsova slovníku rovněž vyskytlo třeba slovo gender-fluid, jež charakterizuje osoby, které chtějí zůstat flexibilní vůči genderové identitě, než aby se hlásily k určitému pohlaví.

Témata:  jazyky Donald Trump Jeremy Corbyn

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy