Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hádky ovládají jednání o nové německé vládě, Merkelová je přesto optimistická

Berlín, ilustrační foto
Berlín, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha - Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) je přesvědčena, že se rozhovory o nové spolkové vládě podaří dotáhnout do zdárného konce. Na celoněmecké úrovni koalice CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených ještě nikdy nevznikla. Zkušenosti na spolkové úrovni mají jen CDU/CSU a FDP, což je vidět i na předběžných rozhovorech, kde to jsou často Zelení, kdo má na věci odlišný pohled.

Merkelová, která v čele německé vlády stojí už od roku 2005, uvedla, že i v dalších dnech čeká obtížné rozhovory. "Ale stále věřím, že jsme schopni to dotáhnout, když se budeme snažit," řekla. Hlavním cílem nové vlády by podle ní mělo být zajištění předpokladů k tomu, aby se i za deset let v Německu dobře žilo. K tomu podle ní patří zaměstnanost, dobrá práce, sociální i vnitřní bezpečnost, integrace nebo kvalitní školství.

Předseda svobodných demokratů Christian Lindner za priority své strany označil ofenzivu ve vzdělávání, spravedlivou finančně-politickou rovnováhu mezi občany a státem, zákon o přistěhovalectví kvalifikovaných pracovních sil a energetickou politiku. Poznamenal také, že dosud se spíše obecně probírala jednotlivá témata a až teď se skutečně začnou hledat kompromisy a konkrétní řešení problémů. "Jsme zvědaví na to, zda se z různých, částečně si protiřečících volebních programů dá vytvořit společný politický projekt," uvedl.

Šéfka vyjednavačů Zelených Katrin Göringová-Eckardtová při příchodu na jednání konstatovala, že vidí ještě celou řadu sporných témat. Jmenovala například rozpočtovou a finanční politiku nebo migrační a klimatickou politiku. Její stranický kolega Jürgen Trittin zase poznamenal, že strany sice už společně probraly 12 tematických oblastí, které si stanovily, v několika z nich se ale neshodly ani na tom, jaké otázky vlastně vidí jinak.

Příkladem rozporů může být obranná politika, kde CDU/CSU i FDP počítají se zvyšováním výdajů na obranu směrem ke dvěma procentům hrubého domácího produktu (HDP), s čímž ale Zelení nesouhlasí. Teď dává Německo na obranu přes 1,2 procenta HDP.

Účastníci předběžných rozhovorů mluví o tom, že nejhlasitější hádky o jednotlivé body mezi sebou vedou právě Zelení na jedné straně a zástupci FDP a bavorské CSU na straně druhé. CDU kancléřky Merkelové podle nich často připadá role partnera, který se debatu snaží moderovat a usměrňovat.

Témata:  Angela Merkelová Německo Křesťanskodemokratická konzervativní unie CDU/CSU

Související

Aktuálně se děje

10:27

Nevydařená dovolená v Egyptě. Marie Růžičková se hlasitě rozčiluje

Česko momentálně s napětím sleduje mistrovství světa v hokeji, jehož se jako hráč i trenér v minulosti opakovaně zúčastnil Vladimír Růžička. V posledních letech ale zažil ústup ze slávy. Šampionát i tak jistě sleduje, zatímco jeho manželka Marie vyrazila na dovolenou do Egypta. Letošní zážitek ze severoafrické země je zatím speciální. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?