Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Smog v indické metropoli neubývá, na město se bude rozprašovat voda

Indie, ilustrační foto
Indie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Dillí - Indickou metropoli po většinu týdne halil smogový oblak a o víkendu se má podle meteorologů situace dále zhoršit. Místní úřady se pokusí zkrizi mírnit tím, že budou na Dillí rozprašovat vodu. Podobnou metodu využívá Čína.

Hlavními příčinami smogu v Dillí jsou emise z automobilů, prach ze staveb a pálení zbytků zemědělských plodin. Tyto podmínky nastávají každoročně, avšak letos situaci podle meteorologů zhoršilo bezvětří.

Dillíské úřady zvažují umělé vyvolávání srážek. Číňané k tomu používají "bombardování mraků" chemikáliemi, a to pomocí letadel, raket nebo dělostřeleckých granátů

"Rozprašování vody je jediným způsobem, jak snížit nebezpečnou úroveň znečištění," uvedlo ministerstvo životního prostředí. Podle ministerstva má být voda rozstřikována na město z výšky 100 metrů. Jak velká část městské aglomerace, kde žije 22 milionů lidí, bude pokryta, není známo.

Hodnoty koncentrace miniaturních škodlivých prachových částic měří také americké velvyslanectví: v pátek ráno zaznamenalo 523 mikrogramů na metr krychlový. WHO udává jako denní bezpečnou průměrnou hustotu PM 2,5 (prachové částice menší než 2,5 mikrometru) 25 mikrogramů na metr krychlový.

Témata:  Indie smog EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.