Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Harírí se stále nevrátil. Saúdové zadržují, myslí si libanonský prezident

Saúdská Arábie
Saúdská Arábie
Foto: Pixabay

Bejrút - Libanonský prezident Michel Aún tvrdí, že Saúdská Arábie zadržuje libanonského premiéra Saada Harírího. Jinak totiž jeho pokračující nepřítomnost odůvodnit nelze. Harírí by se měl podle hlavy státu co nejdříve vrátit do Bejrútu, aby mohla vláda opět normálně fungovat.

Harírí 4. listopadu oznámil z Rijádu rezignaci. Zadržováním libanonského premiéra porušuje Saúdská Arábie lidská práva, uvedl Aún.

Mnoho politologů věří, že Saúdská Arábie Harírího, který je sunnita, přiměla k rezignaci, protože ho považovala za neschopného snížit moc radikálního šíitského hnutí Hizballáhu v libanonské vládě.

Rijád viní Hizballáh z agrese vůči Saúdské Arábii a kritizuje jeho roli v Jemenu a Sýrii. Činnost Hizballáhu v regionu navíc podle Saúdské Arábie souvisí s údajnými mocenskými úmysly Íránu.

Saúdská Arábie tvrdí, že Harírího proti jeho vůli nedrží a jeho rezignaci přičítá údajnému rostoucímu vlivu Hizballáh v Libanonu. V úterý Harírí na twitteru napsal, že se do Libanonu vrátí v nadcházejících dvou dnech. Dnes v reakci na komentář prezidenta na twitteru napsal: "Vrátím se, jak jsem slíbil."

Témata:  Saúdská Arábie Libanon Hizballáh

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.