Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Indie zrušila část opatření kvůli smogu

Indie, ilustrační foto
Indie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Dillí - Indické hlavní město Dillí zrušilo některá výjimečná opatření zavedená počátkem listopadu kvůli masivnímu znečištění ovzduší.

Hustý smog minulý týden v některých částech metropole dosahoval třicetinásobku bezpečných limitů znečištění stanovených Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a lékaři vyhlásili stav nouze.

Jak dnes informoval zpravodajský server BBC News, kvalita vzduchu v Dillí se relativně zlepšila - z "kritické" na "velmi špatnou". Úřady proto zrušily zákaz stavebních prací a vjezdu nákladních automobilů do města a snížily poplatky za parkování, které byly dočasně zvýšeny.

Některá omezení ale dál platí včetně odstávky velké elektrárny Badarpur na jihu Dillí a zákazu provozu cihelen a štěrkoven.

Podle agentury Reuters jsou hlavními příčinami velkého smogu v Dillí emise z automobilů, prach ze staveb a pálení zbytků zemědělských plodin. Takový stav se opakuje pravidelně, ale nyní ho zhoršilo bezvětří.

Témata:  Indie smog

Související

Aktuálně se děje

19. července 2025 19:59

Nutnost nebo obrovské plýtvání? Extrémní počasí zhoršuje i praktika běžná v Česku

Fosilní průmysl během loňského roku vypustil do atmosféry dalších 389 milionů tun emisí uhlíku kvůli zbytečnému spalování zemního plynu při těžbě ropy. Vyplývá to z nové zprávy Světové banky, která označuje tuto praxi za „obrovské plýtvání“ energií s dopady srovnatelnými s ročními emisemi Francie. Flérování, neboli spalování přebytečných plynů na havarijní pochodni (fléře), je přitom běžnou praxí i v Česku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy