Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zahraničí opět drbe Česko. Tentokrát nejen kvůli Zemanovi

Česká republika
Česká republika
Foto: Pixabay

Berlín - Česká republika se opět stala tématem zahraničního tisku. Spiegel Online napsal, že zatímco v 90. letech reagovalo Česko na rasismus a štvaní "povstáním slušných", dnes si politici předcházejí pravicově extremistické strany, aby získali parlamentní většinu.

Země se změnila, píše také v článku nazvaném Pražská zima, který kritizuje mimo jiné prezidenta Miloše Zemana. Spiegel Online popisuje aktuální aféry kolem fotografie žáků první třídy ze základní školy v teplických Proseticích nebo brutální útok fotbalových výtržníků na muže ze západní Afriky v pražské tramvaji.

"Nejsou to zdaleka nejhorší takové případy v Česku," konstatuje server, který připomíná, že země v 90. letech i po roce 2000 zažila vícero rasisticky motivovaných vražd Romů a Afričanů. Dříve ale podle ní v české politice i společnosti panovala široká protirasistická a protiextremistická shoda.

Dnes je tomu podle webu jinak. Rasistické projevy sice odsoudil premiér Bohuslav Sobotka a ministr školství Stanislav Štech, prezident Zeman je ale relativizoval. Zeman také podle Spiegel Online pronesl rasistickou poznámku o Romech, když řekl, že mezi nepřizpůsobivými občany je nejspíš 90 procent Romů. Takové výroky podle serveru nejsou ojedinělé a nepronáší je jen hlava státu.

Nejnovější projevy rasismu vidí web také v kontextu říjnových parlamentních voleb, ve kterých uspěly strany stavící se proti establishmentu i krajní pravice. Právě Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury, která prosazuje mimo jiné zákaz islámu v Česku, by spolu s komunisty mohla v Poslanecké sněmovně podpořit vznikající vládu šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, míní Spiegel Online.

Témata:  Česká republika noviny a tisk Německo

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 13:46

Černochová vymění šéfa Vojenského zpravodajství. Bude jím Bartovský

Vláda ve středu na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) odsouhlasila jmenování brigádního generála Petra Bartovského ředitelem Vojenského zpravodajství (VZ). Po úterním projednání na plénu sněmovního obranného výboru tak byly splněny zákonné podmínky pro jeho jmenování.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy