Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Generální tajemník OSN Guterres odsoudil útoky na misi v Mali, Češi jsou v pořádku

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Bamako/Praha - Generální tajemník OSN António Guterres odsoudil páteční útoky na jednotky mírové mise OSN na severu Mali (MINUSMA), při kterých čtyři jejich členové zahynuli a 21 dalších utrpělo zranění. Zabiti byli také tři útočníci. V Mali působí také čeští vojáci, všichni jsou v pořádku.

Guterres páteční útoky označil za "ohavné" a upozornil, že takové akce namířené proti členům mírové mise mohou být kvalifikovány jako válečné zločiny.

Kromě čtyř členů mise MINUSMA zahynul při dvou útocích na severu Mali také jeden místní voják. K zodpovědnosti se zatím nikdo nepřihlásil, na severu africké země ale působí radikální islamisté, kteří jsou napojeni na Al-Káidu či Islámský stát.

"Všichni čeští vojáci v Mali jsou v pořádku," uvedl dnes mluvčí české armády Jan Šulc. V rámci mírové mise MINUSMA působí nyní v této africké zemi jeden český voják. Svoji mezinárodní operaci má v Mali ale také Evropská unie, které se podle Šulce momentálně účastní zhruba čtyři desítky příslušníků české armády. Většina z nich střeží velitelství v metropoli Bamaku na jihu země.

Témata:  Mali Armáda České Republiky OSN (Organizace spojených národů) António Guterres

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.