Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zařazení pizzy na seznam UNESCO? Italové chtějí bojovat proti plagiátům slavné pochoutky

Vlajka Itálie
Vlajka Itálie
Foto: Pixabay

Řím - Pod italskou peticí za zapsání pizzy na seznam UNESCO jsou již dva miliony podpisů. Největšími jedlíky pizzy jsou ovšem Američané, kteří jí ročně zkonzumují 13 kilo na osobu. Italové jsou až druzí se 7,6 kilogramu pizzy na osobu za rok.

Iniciátor kampaně za pizzu, italský zemědělský svaz Coldiretti, se domnívá, že tuto "součást národní kultury a italských dějin" ohrožují zahraniční plagiáty, směrnice EU a vliv amerických fastfoodových gigantů.

Kampaň zahájenou v roce 2014 podporuje i svaz neapolských pekařů pizzy. Ten požaduje, aby se pizza pekla z čistě italských přísad, zvláštní pozornost prý musí být věnována kvalitě droždí, rajčat a čerstvosti mozzarely.

Zásadní prý je péct pizzu v peci vytápěné dřevem. A to ideálně na 450 stupňů, aby zůstala uprostřed měkká a na okrajích hnědá a křupavá, klidně i trochu připálená.

V Itálii se denně sní sedm milionů kusů pizzy, v zemi existuje 35.000 pizzerií. Miliardový obchod s pizzou zaměstnává zhruba čtvrt milionu lidí.

Témata:  Itálie UNESCO pizza

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.