Damašek - Příměří, které by mělo platit v Sýrii, mělo mimo jiné umožnit humanitárním pracovníkům, aby poskytli pomoc civilistům postiženým válkou. Situace je ale stále velmi špatná, jak potvrzuje zpráva nevládní organizace Save the Children („Zachraňte děti“). Informoval o tom deník The New York Times.
Utrpení dětí i těhotných matek
Organizace Save the Children, která bojuje za práva dětí a poskytuje jim pomoc, upozornila na kritickou situaci a alarmující podmínky, ve kterých lidé a děti v Sýrii žijí – a umírají.
„Lékařští pracovníci byli v některých částech Sýrie nuceni nechat zraněné vykrvácet, protože neměli dost obvazů. Použili sáčky s katetrem, jinak používané na moč, k podání nitrožilních tekutin novorozencům, protože jinak používané infuzní sáčky již došly."
„Matky v očekávání v oblastech, kde hrozí ostřelování a bombardování raději rodí císařským řezem, než aby riskovaly přirozený porod během náletu. Podvyživené děti jedí listí a krmivo pro zvířata – v některých případech jen několik kilometrů od skladišť plných jídla. Rodiny pálí vnitřky matrací a kusy plastu pro trochu tepla," uvádí zpráva.
Lidé v obležení
Jedná se o lidi z oblastí, které jsou podle definice OSN v obležení – jinými slovy, jsou obklíčeni ozbrojenými silami, které brání, aby se k nim dostala humanitární pomoc, a znemožňují jim volný pohyb.
Podle zprávy je mezi těmito lidmi minimálně čtvrt milionu dětí. „Tyto děti a jejich rodiny jsou odříznuty od okolního světa, obklíčeny soupeřícími skupinami, které ilegálně používají obléhání civilistů jako válečnou zbraň, brání přísunu potravin, léků, paliv a dalších klíčových zásob a brání lidem v odchodu," uvádí dále zpráva.
Server upozorňuje, že ačkoliv už válka vstupuje do svého šestého roku a mělo by platit dočasné příměří, nezdá se, že by měl konflikt v dohledné době skončit, a zpráv o bombardovaných nemocnicích a trpících dětech je již tolik, že „už je lidé ani nepovažují za šokující."
Podle zprávy lidé operují při svíčkách a používají improvizované vybavení. V místech, kde chybí chirurgové, je zastupují dobrovolníci, kteří často mají jen základní výcvik.
Humanitární pomoc chybí
Ve městě Deir al-Zour ve východní Sýrii je voda dostupná pouze jednou týdně na tři hodiny. Již téměř rok se navíc musí obejít bez chlóru, který paradoxně válčící strany údajně použily k útoky na civilisty.
Zpráva také upozorňuje, že ačkoliv Bezpečnostní rada OSN opakovaně vyzývala k umožnění dodávek humanitární pomoci a navzdory dohodě o příměří se do postižených oblastí dostal jen zlomek potřebných zásob a pomoci.
Podle zprávy World Vision International, mezinárodní křesťanské humanitární organizace, by se válka v Sýrii k dnešnímu roku dala vyčíslit na ztrátu v hodnotě 700 miliard amerických dolarů. Pokud by se konflikt podařilo ukončit v roce 2020, tato částka by se vyšplhala na závratných 1,3 trilionů amerických dolarů.
Témata: Sýrie, Syrská krize, humanitární pomoc
Související
26. října 2024 11:34
26. září 2024 20:17
3. září 2024 15:03
30. května 2024 17:03
19. dubna 2024 9:32
9. dubna 2024 13:35