Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA chtějí poděkovat 65 zemím, které nepodpořily nepodpořily rezoluci proti Jeruzalému

OSN
OSN
Foto: Pixabay

New York - Spojené státy chtějí poděkovat zemím, které ve čtvrtek abstenovaly, zdržely se nebo hlasovaly proti rezoluci Valného shromáždění OSN odsuzující rozhodnutí Washingtonu uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. ČR je mezi zeměmi, které se hlasování zdržely.

Stálá představitelka USA ve světové organizaci Nikki Haleyová pozvala své kolegy ze 65 států, které rezoluci nepodpořily, na recepci počátkem ledna.

Valné shromáždění dokument podpořilo poměrem hlasů 128 ku devíti. Hlasování se zdrželo 35 států a 21 zemí se ho nezúčastnilo, mimo jiné Gruzie, Ukrajina nebo Keňa.

Prezident Donald Trump před hlasováním varoval státy, které s rezolucí Valného shromáždění vysloví souhlas, zastavením finanční pomoci. Jeho varování ale podle agentury AP na úrodnou půdu nepadlo, protože dokument podpořili prakticky všichni velcí příjemci jako Afghánistán, Egypt, Jordánsko, Pákistán nebo Nigérie.

Zda prezident USA své varování naplní, není podle amerických médií jasné. Několik hodin po hlasování americká diplomacie slova prezidenta zmírnila. Mluvčí ministerstva zahraničí Heather Nauertová řekla, že zastavení pomoci "není hotová věc".

Témata:  OSN (Organizace spojených národů) Jeruzalém Donald Trump USA

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:09

Další hvězda v nemocnici. Tereza Ramba posílá fanouškům dobrou zprávu

Na seznam hvězd českého šoubyznysu, které v poslední době skončily v péči lékařů, přibyla Tereza Ramba. Fanouškům sice neozřejmila, co přesně jí je, vážné zdravotní problémy ale přiznala. Podle svých slov je naštěstí z nejhoršího venku.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.