Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

VIDEO: Raketa Falcon 9 soukromé společnosti SpaceX vytvořila na obloze jedinečný úkaz

Falcon 9 Heavy
Falcon 9 Heavy
Foto: SpaceX

Los Angeles - Páteční večerní start rakety Falcon 9 doprovázela mimořádná podívaná. Raketa americké soukromé společnosti SpaceX za sebou na potemnělé obloze zanechala projasněnou kouřovou stopu.

Úkaz byl viditelný po celé jižní Kalifornii, pozorován i ve Phoenixu v sousední Arizoně. Auta zastavovala na dálnicích, aby si jejich řidiči a pasažéři mohli pořídit fotografie. Mnozí lidé to považovali za UFO či práci filmařů, úřady proto následně vydaly vysvětlení, že zvlněná a jasná stopa je dílem kosmické rakety.

Falcon 9 v pátek vynesl na oběžnou dráhu kolem země deset satelitů Iridium NEXT, kterých je tak nyní na orbitě 40. Společnost Iridium Communications v současné době buduje novou generaci své družicové sítě, která poskytuje satelitní datové i hlasové spojení kdekoli na planetě.

SpaceX ke startu použil recyklovaný první raketový stupeň. Společnost první raketový stupeň, který se po splnění funkce od nosiče odpoutá a řízeně přistává, využívá, aby dopravu nákladu do kosmu zlevnila. V pátek ale vyhořelý stupeň spadl do oceánu, neboť SpaceX o jeho další využití nestála.

Témata:  Falcon 9 Heavy vesmir USA

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.