Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do kyperského parlamentu se dostali neonacisté ze strany ELAM

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Nikosie - Neonacisté ze strany ELAM hlásící se k řeckému krajně pravicovému Zlatému úsvitu se vůbec poprvé dostali do parlamentu na Kypru. Nedělní volby byly považovány za důležitý test pro stávajícího konzervativního prezidenta Nikose Anastasiadise, který je v úřadu od roku 2013.

Ve sněmovně o 56 místech obdržela Národně-lidová fronta (ELAM) dvě křesla. Vítězem v Řeky obývané části ostrova se podle očekávání stalo pravicové Demokratické shromáždění (DISY), které podporuje nynější hlavu státu. Má sice jen 18 poslanců, to ale neovlivní sestavení vlády, protože tu v kyperském prezidentském systému sestavuje hlava státu.

Jako druhá skončila opět levicová Pokroková strana pracujícího lidu (AKEL), která bude zastoupena 15 poslanci. Celkem je v parlamentu zastoupeno osm stran.

Prezident vyzdvihl vítězství své strany, ale zároveň uznal jako varování zejména na kyperské poměry vysokou neúčast ve volbách, která dosáhla 33,3 procenta. Loni Anastasiadis obnovil jednání se zástupci Severokyperské republiky, jejichž cílem je znovusjednocení rozděleného ostrova.

Témata:  Kypr neonacisté Zlatý úsvit Řecko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.