Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bývalý člen jednotek SS Gröning (96) neuspěl s žádostí o milost, musí nastoupit do vězení

Oskar Gröning (dozorce z Osvětimi)
Oskar Gröning (dozorce z Osvětimi)
Foto: timesofisrael.com

Berlín - Bývalý člen jednotek SS Oskar Gröning (96), který působil v Osvětimi, neuspěl s žádostí o udělení milosti. Do vězení tak bude muset nastoupit. Má si odpykat čtyřletý trest za napomáhání k vraždám nejméně 300.000 Židů.

Loni v listopadu soud v Celle rozhodl, že si Gröning může navzdory vysokému věku trest vězení odpykat. Bývalý esesman se následně dovolal k ústavnímu soudu. Nástup do vězení chtěl odvrátit s poukazem na údajné porušení základního práva na život a na tělesnou nedotknutelnost. Ústavní soudci ale jeho dovolání zamítli.

Podle Wiebke Bethkeové, mluvčí lüneburského státního zastupitelství, které žádost o milost zamítlo, se nyní může Gröning ještě odvolat k ministerstvu spravedlnosti spolkové země Dolní Sasko, ve které Lüneburg leží. Toto odvolání ale nemá odkladný účinek.

Bývalý dobrovolník jednotek Waffen-SS se přiznal, že odklízel a evidoval zavazadla deportovaných vězňů a počítal jejich peníze. Média ho proto označují za osvětimského účetního. V červenci 2015 uložil zemský soud v Lüneburgu Gröningovi čtyřletý trest vězení za napomáhání k vraždám nejméně 300.000 Židů, kteří zemřeli v nacistickém vyhlazovacím táboře v plynových komorách v období mezi květnem a červencem 1944.

Témata:  Oskar Gröning Německo věznice

Související

Aktuálně se děje

29. dubna 2025 16:56

Pohřeb papeže Františka je u konce. Poklonily se mu stovky tisíc lidí, od kardinálů zazněly díky

Rozloučení s papežem Františkem je u konce. Kardinálové se v tichém poděkování sklonili před mužem, který svou službou proměnil tvář církve. Poslední pocta vystihla nejen smutek nad odchodem, ale i vděčnost za odvážné vedení v časech proměn a výzev.

Zdroj: Robert Meichsner

Další zprávy