Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Makedonský prezident vetoval kontroverzní zákon posilující status albánštiny

Makedonie, ilustrační foto
Makedonie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Skopje - Makedonský parlament minulý týden schválil zákon, který měl posílit postavení albánského jazyka. Opozice hlasování bojkotovala. Normu ve středu vetoval konzervativní prezident Ďorge Ivanov, prý je zbytečná a neústavní.

Přijetí změn požaduje albánská menšina a politické strany reprezentující makedonské Albánce jimi podmínily svou účast v koaliční vládě se Socialistickou stranou premiéra Zorana Zaeva.

Albánci, kteří tvoří 20 až 25 procent obyvatel Makedonie, by na základě navrhovaných úprav měli mít možnost používat albánštinu zejména na úřadech, ve zdravotnických zařízeních, na policii a u soudů. V parlamentu by ji mohli používat i poslanci.

Prezident, který má blízko k opoziční straně VMRO-DPMNE, řekl, že zákon by vedl k "velmi drahému nadstavu zaměstnanců" ve státní správě, "na úkor budování multietnické společnosti v duchu dialogu a soužití".

Pokud zákon parlamentem projde i podruhé, prezident jej budu muset podepsat.

Témata:  Makedonie jazyky Albánie

Související

Aktuálně se děje

1. dubna 2025 13:44

Česko se obává zavlečení slintavky a kulhavky. Jaká nová opatření platí?

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) apeluje na chovatele i na veřejnost, aby dodržovali mimořádná veterinární a všechna preventivní opatření, která pomáhají minimalizovat zavlečení slintavky a kulhavky do Česka. Výborný v pondělí jednal o aktuální situaci se zástupci nevládních zemědělských organizací a chovatelských svazů. Informoval je o zpřísnění opatření a chystaném testování mléka. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy