Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Makedonský prezident vetoval kontroverzní zákon posilující status albánštiny

Makedonie, ilustrační foto
Makedonie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Skopje - Makedonský parlament minulý týden schválil zákon, který měl posílit postavení albánského jazyka. Opozice hlasování bojkotovala. Normu ve středu vetoval konzervativní prezident Ďorge Ivanov, prý je zbytečná a neústavní.

Přijetí změn požaduje albánská menšina a politické strany reprezentující makedonské Albánce jimi podmínily svou účast v koaliční vládě se Socialistickou stranou premiéra Zorana Zaeva.

Albánci, kteří tvoří 20 až 25 procent obyvatel Makedonie, by na základě navrhovaných úprav měli mít možnost používat albánštinu zejména na úřadech, ve zdravotnických zařízeních, na policii a u soudů. V parlamentu by ji mohli používat i poslanci.

Prezident, který má blízko k opoziční straně VMRO-DPMNE, řekl, že zákon by vedl k "velmi drahému nadstavu zaměstnanců" ve státní správě, "na úkor budování multietnické společnosti v duchu dialogu a soužití".

Pokud zákon parlamentem projde i podruhé, prezident jej budu muset podepsat.

Témata:  Makedonie jazyky Albánie

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.