Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Indická raketa může zasáhnout Peking

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: NASA

Dillí - Indie má arzenál, kterým je schopna zasáhnout celé území svého dlouhodobého rivala Pákistánu, v posledních letech se ale soustřeďuje také na tušenou čínskou hrozbu. Dnes provedla úspěšnou zkoušku své nejvyspělejší mezikontinentální rakety Agni-V, která může nést jaderné hlavice a má dolet 5000 kilometrů.

Střelu, která je schopna zasáhnout i čínská města Peking a Šanghaj, testovala Indie poprvé v roce 2012. Při dnešním, celkově již pátém testu byla raketa vypálena z testovacího střediska na ostrově u břehů východoindického státu Urísa v Bengálském zálivu, napsal zpravodajský server CNN.

Indický politolog Vipin Narang uvedl, že cílem dnešní zkoušky nebylo ukázat "nové schopnosti indického raketového programu". "Jedná se pouze o další krok při vývoji této rakety, než ji Indie zařadí do svého arzenálu," řekl.

Indie s Čínou v roce 1962 vedly válku a stále se přou o hraniční linie. Dillí Peking rovněž podezřívá, že se v posledních letech snaží zvýšit svůj vliv v Indickém oceánu.

Pákistán a Čína proti indickým zbrojním testům opakovaně protestují. Dillí nicméně ujišťuje, že ostatní země by raketu neměly vnímat jako hrozbu a celý program má pouze odstrašovací charakter.

Témata:  Indie Čína zbraně raketa

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 21:02

Další vydírání pod taktovkou USA? Raději infarkt, než Rubiových 5 % HDP na armádu

Šéf americké diplomacie Marco Rubio prohlásil, že členské státy NATO by měly na obranu vynakládat minimálně pět procent HDP. Další z řady nesmyslných návrhů administrativy prezidenta Donalda Trumpa – jako by nestačilo, že Evropu vydírá obchodní válkou, teď by jí ještě rád diktoval, kolik má utrácet za zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Izraelská armáda

Analýza

Katastrofální situace v Pásmu Gazy: Izrael už necílí jen na Hamás, ale i na zisk dalšího území

Izrael zásadně mění svůj přístup k situaci v Pásmu Gazy. Premiér Benjamin Netanjahu oznámil novou vojenskou strategii, která počítá s postupným obsazováním částí palestinského území. Tento vývoj přichází v momentě, kdy světová pozornost slábne – částečně i kvůli šéfovi Bílého domu Donaldu Trumpovi, který ji přesměroval jinam. Vyhlášením nové obchodní války rozvířil mezinárodní agendu a odvedl zrak od humanitární katastrofy, která se v Gaze dál prohlubuje.