Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Indická raketa může zasáhnout Peking

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: NASA **www.nasa.gov**

Dillí - Indie má arzenál, kterým je schopna zasáhnout celé území svého dlouhodobého rivala Pákistánu, v posledních letech se ale soustřeďuje také na tušenou čínskou hrozbu. Dnes provedla úspěšnou zkoušku své nejvyspělejší mezikontinentální rakety Agni-V, která může nést jaderné hlavice a má dolet 5000 kilometrů.

Střelu, která je schopna zasáhnout i čínská města Peking a Šanghaj, testovala Indie poprvé v roce 2012. Při dnešním, celkově již pátém testu byla raketa vypálena z testovacího střediska na ostrově u břehů východoindického státu Urísa v Bengálském zálivu, napsal zpravodajský server CNN.

Indický politolog Vipin Narang uvedl, že cílem dnešní zkoušky nebylo ukázat "nové schopnosti indického raketového programu". "Jedná se pouze o další krok při vývoji této rakety, než ji Indie zařadí do svého arzenálu," řekl.

Indie s Čínou v roce 1962 vedly válku a stále se přou o hraniční linie. Dillí Peking rovněž podezřívá, že se v posledních letech snaží zvýšit svůj vliv v Indickém oceánu.

Pákistán a Čína proti indickým zbrojním testům opakovaně protestují. Dillí nicméně ujišťuje, že ostatní země by raketu neměly vnímat jako hrozbu a celý program má pouze odstrašovací charakter.

Témata:  Indie Čína zbraně raketa

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.