Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Indická raketa může zasáhnout Peking

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: NASA

Dillí - Indie má arzenál, kterým je schopna zasáhnout celé území svého dlouhodobého rivala Pákistánu, v posledních letech se ale soustřeďuje také na tušenou čínskou hrozbu. Dnes provedla úspěšnou zkoušku své nejvyspělejší mezikontinentální rakety Agni-V, která může nést jaderné hlavice a má dolet 5000 kilometrů.

Střelu, která je schopna zasáhnout i čínská města Peking a Šanghaj, testovala Indie poprvé v roce 2012. Při dnešním, celkově již pátém testu byla raketa vypálena z testovacího střediska na ostrově u břehů východoindického státu Urísa v Bengálském zálivu, napsal zpravodajský server CNN.

Indický politolog Vipin Narang uvedl, že cílem dnešní zkoušky nebylo ukázat "nové schopnosti indického raketového programu". "Jedná se pouze o další krok při vývoji této rakety, než ji Indie zařadí do svého arzenálu," řekl.

Indie s Čínou v roce 1962 vedly válku a stále se přou o hraniční linie. Dillí Peking rovněž podezřívá, že se v posledních letech snaží zvýšit svůj vliv v Indickém oceánu.

Pákistán a Čína proti indickým zbrojním testům opakovaně protestují. Dillí nicméně ujišťuje, že ostatní země by raketu neměly vnímat jako hrozbu a celý program má pouze odstrašovací charakter.

Témata:  Indie Čína zbraně raketa

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.