Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ekvádorský prezident promluvil: Julian Assange nám působí obtíže

Vlajka Ekvádor
Vlajka Ekvádor
Foto: Pixabay

Quito - Ekvádorský prezident Lenín Moreno dal veřejně najevo své výhrady vůči pobytu Juliana Assangea na ekvádorské ambasádě v Londýně. Zakladatel serveru WikiLeaks sice dostal ekvádorské občanství, stále mu ale hrozí zatčení a případné vydání do USA.

Moreno v televizním rozhovoru prohlásil, že Assange je "zděděný problém" a působí jeho vládě "vícero obtíží". "Doufáme, že v brzké době dospějeme k pozitivnímu vyústění této situace, která nám doopravdy působí vícero obtíží," řekl levicový ekvádorský lídr. Dodal, že se jeho země snaží najít mediátora, který by pomohl Australanovi z dlouhodobě bezvýchodné situace.

Assange (46) se na ambasádu v Londýně uchýlil v červnu 2012, dva měsíce nato mu Ekvádor udělil politický azyl. Na velvyslanectví se původně ukryl především kvůli obvinění ze znásilnění ve Švédsku z roku 2010. Assange vinu odmítá a Švédsko loni případ odložilo. Stále ale může být zatčen a vydán do USA, kde mu hrozí stíhání kvůli zveřejnění tajných dokumentů o válce v Iráku či v Afghánistánu.

Postoj ekvádorské vlády se po loňském odchodu Assangeovi nakloněného prezidenta Rafaela Correy změnil a je méně vstřícný. Moreno například kritizoval Assange za podporu katalánských separatistů. Ekvádor totiž udržuje přátelské vztahy se španělskou vládou.

Ministryně zahraničí Maríe Espinosaová prohlásila, že se Ekvádor pokoušel dostat Assange s ambasády tím, že po prosincovém udělení občanství požádal Británii o přiznání diplomatického statusu, avšak neúspěšně. Británie trvá na jeho zatčení, které zdůvodňuje tím, že během procesu rozhodujícím v roce 2012 o jeho vydání porušil podmínky kauce.

Témata:  Julian Assange Ekvádor Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

11:41

Tučňáci a rypouši si musí uvědomit, proti komu stojí. Nebo na ně bude vyslán JD Vance

Donald Trump znovu nekompromisně udeřil tak, jak to ještě neudělal nikdo jiný. Kromě všech, kdo léta „zneužívali americké dobroty“, vyvíjí nátlak také na Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy. Uvalil na ně 10% cla, což by jistě otřáslo místní ekonomikou – pokud by tedy nějaká existovala.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy