Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ekvádorský prezident promluvil: Julian Assange nám působí obtíže

Vlajka Ekvádor
Vlajka Ekvádor
Foto: Pixabay

Quito - Ekvádorský prezident Lenín Moreno dal veřejně najevo své výhrady vůči pobytu Juliana Assangea na ekvádorské ambasádě v Londýně. Zakladatel serveru WikiLeaks sice dostal ekvádorské občanství, stále mu ale hrozí zatčení a případné vydání do USA.

Moreno v televizním rozhovoru prohlásil, že Assange je "zděděný problém" a působí jeho vládě "vícero obtíží". "Doufáme, že v brzké době dospějeme k pozitivnímu vyústění této situace, která nám doopravdy působí vícero obtíží," řekl levicový ekvádorský lídr. Dodal, že se jeho země snaží najít mediátora, který by pomohl Australanovi z dlouhodobě bezvýchodné situace.

Assange (46) se na ambasádu v Londýně uchýlil v červnu 2012, dva měsíce nato mu Ekvádor udělil politický azyl. Na velvyslanectví se původně ukryl především kvůli obvinění ze znásilnění ve Švédsku z roku 2010. Assange vinu odmítá a Švédsko loni případ odložilo. Stále ale může být zatčen a vydán do USA, kde mu hrozí stíhání kvůli zveřejnění tajných dokumentů o válce v Iráku či v Afghánistánu.

Postoj ekvádorské vlády se po loňském odchodu Assangeovi nakloněného prezidenta Rafaela Correy změnil a je méně vstřícný. Moreno například kritizoval Assange za podporu katalánských separatistů. Ekvádor totiž udržuje přátelské vztahy se španělskou vládou.

Ministryně zahraničí Maríe Espinosaová prohlásila, že se Ekvádor pokoušel dostat Assange s ambasády tím, že po prosincovém udělení občanství požádal Británii o přiznání diplomatického statusu, avšak neúspěšně. Británie trvá na jeho zatčení, které zdůvodňuje tím, že během procesu rozhodujícím v roce 2012 o jeho vydání porušil podmínky kauce.

Témata:  Julian Assange Ekvádor Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.