Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mír mezi EU a Tureckem? Erdogan byl pozván do bulharské Varny

Donald Tusk
Donald Tusk
Foto: European Union

Brusel - Představitelé EU a Turecka by se měli setkat na nejvyšší úrovni 26. března v bulharské Varně. Šéfové unijních institucí by rádi projednali bilaterální vztahy, stejně jako regionální a mezinárodní otázky. Ankara se oficiálně k pozvání zatím nevyjádřila.

Poslední vrcholná schůzka EU a Turecka se konala loni v květnu. "Rádi bychom navrhli uspořádání další schůzky na nejvyšší úrovni. Uspořádá ji jako pracovní večeři bulharský premiér (Bojko) Borisov, jehož země nyní v EU předsedá," píše se ve zvacím dopise tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi.

Dopis podepsaný "prezidentem EU" Donaldem Tuskem a předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem zveřejnil dnes na svém twitteru Tuskův mluvčí Preben Aamann. 

Mluvčí Evropské komise Alexander Winterstein řekl, že schůzka bude užitečnou příležitostí k "novému posouzení otázek společného zájmu," včetně diskuse o nejnovějším vývoji v Turecku. "A to se samozřejmě týká také problematiky vlády práva a základních svobod. To bude součástí diskuse," řekl mluvčí EK. Mluvit se podle něj má také o budoucnosti vztahů mezi EU a Tureckem, založených na existenci společných zájmů.

Loni na podzim se v kampani před německými parlamentními volbami rozpoutala v médiích debata o pokračování rozhovorů EU s Tureckem. Spustila ji německá kancléřka Angela Merkelová, která v televizi prohlásila, že nikdy nebyla pro vstup Turecka do EU. Turecký prezident reagoval mimo jiné prohlášeními, že Turecko unii nepotřebuje.

Loni v září Juncker v Evropském parlamentu řekl, že Turecko se v dohledné době nestane členem Evropské unie a že Ankara se už dlouho vzdaluje Evropě mílovými kroky. Také minulý měsíc francouzský prezident Emmanuel Macron po setkání s Erdoganem v Paříži tvrdil, že poslední vývoj v Turecku neumožňuje pokročit v jednáních o vstupu země do EU.

Rozhovory o vstupu Turecka do EU začaly v říjnu 2005, ale dlouhodobě stagnují zejména kvůli výhradám EU k dodržování svobody slova v Turecku a autoritářskému způsobu vlády prezidenta Erdogana. Zamrzlé rozhovory byly nakrátko obnoveny v roce 2016 díky migrační dohodě, na jejímž základě Ankara za finanční pomoc pomohla unii zastavit masový příliv uprchlíků z Blízkého východu do Evropy. Záhy ale jednání opět zamrzla, když po pokusu části turecké armády o puč v červenci 2016 tamní úřady zahájily rozsáhlé čistky ve státní správě.

Témata:  EU Turecko Donald Tusk

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.