Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slavit Valentýna nebo dodržovat tradici? Církev stojí před dilematem

svátek svatého valentýna
svátek svatého valentýna
Foto: Pixabay

Boston - Křesťanské církve vyzývají své členy, aby během 40denního postního období, které trvá až do velikonoční neděle, přinášeli různé oběti, včetně omezování se v jídle, rozjímání a větší aktivitě v charitativní oblasti. Letos ale nastal problém v kalendáři. Popeleční středa vychází na 14. února, tedy Valentýna.

Co si letošního 14. února dát? Čokoládu a šampaňské, nebo se raději postit? Před nesnadnou volbou jsou stavěni poprvé od druhé světové války, podotýká agentura Reuters.

"Nemůžu se dočkat středy. Budu říkat všem: "Jsi milován a zemřeš," řekl Christopher James, profesor na teologickém semináři presbyteriánské Dubuqueské univerzity.

Americké římsko-katolické diecéze, v nichž žije mnoho lidí irského původu, často udělují výjimku, když půst vylučující konzumaci masa začíná v den svatého Patrika, patrona Irska, kdy je dovolena tradiční hovězí sekaná se zelím. Na svatého Patrika je také obvyklá zvýšená konzumace alkoholu.

"Popeleční středa a Velký pátek jsou jediné dva dny v roce, kdy je třeba půstu a abstinence," upozornil věřící biskup Richard Malone v městě Buffalo ve státě New York. Nic podle něj nebrání těm, kteří jsou zvyklí oslavovat den svatého Valentýna, aby to udělali o den dříve, tedy v úterý.

Kalendář přichystal ovšem pro letošek ještě další zkoušku, když velikonoční neděle spadá na apríla, 1. dubna.

Témata:  svátek svatého Valentýna církev vztahy Láska, intimnosti

Související

Aktuálně se děje

11:14

Jiří Langmajer a drama v Himálaji. Bál se, že zůstane tam nahoře

Himálajské dobrodružství Jiřího Langmajera nedopadlo tak, jak si představoval. Zároveň ale mohlo skončit ještě hůř, protože herec se zjevně dostal až na úplnou hranu. Svého cíle sice nedosáhl, ale vrátil se dolů ve zdraví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

COP29

Boj s počasím selhal. COP29 přinesl v závěru jen zklamání

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.