Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak sestřelit na nepřátelské rakety? Američané našli zajímavé řešení

Laserový zbraňový systém (LaWS) byl namontován na loď USS Dewey v San Diegu a otestován na bezpilotním letounu.
Laserový zbraňový systém (LaWS) byl namontován na loď USS Dewey v San Diegu a otestován na bezpilotním letounu.
Foto: U.S. NAVY

Washington - Rakety s dalekým dosahem by pravděpodobně byly důležitou zbraní budoucího potenciálního konfliktu. Všechny významnější vojenské mocnosti se připravují na obranu proti nim, Spojené státy nevyjímaje. A američtí plánovači přišli se vskutku neotřelým řešením. S jakým? O tom píše server DefenseOne.

Cesta prý do budoucna vede skrze lasery. Alespoň to tvrdí odborníci z Pentagonu. Ti teď prosadili, aby několik milionů dolarů z armádního rozpočtu bylo určeno na vývoj laseru, který by byl schopen zničit nepřátelskou raketu. A to buď na odpalovacím silu nebo krátce po jejím vzletu. Takový laser by mohl být umístěn například na bezpilotní dron.

Řešením ale nejsou pouze lasery. Pentagon spoléhá i na tradičnější řešení, jako je sestřelování cizích raket pomocí vlastních raketových systémů.

Přední americké firmy jako Lockheed Martin nebo Boeing byly pověřeny, aby připravily projekty a představily je armádě. Ta také pokračuje v testech dalších protiraketových systémů.

Systém s názvem SM-3 IIA měl nedávno při testech potíže. Američané ale tvrdí, že se jedná jen o detaily a systém jako celek funguje dobře. To potvrzuje i fakt, že by chtěli tato zařízení do konce roku 2018 umístit mimo jiné na své základny v Polsku.

Rozpočet určený na protiraketovou obranu v poslední době roste. Výsledkem je několik úspěšných testů protiraketových systémů. Značné peníze byly mimo jiné investovány i do protiraketových základen na Aljašce, jež mají bránit americké vnitrozemí před případnými nepřátelskými raketami.

Témata:  rakety USA armáda U.S. ARMY

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.