Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Svět se dobrovolně vystavuje zničení, destruktivní zbraně se omezovat nebudou

NATO
NATO
Foto: NATO

Severoatlantická aliance se musí připravit na svět bez dohody o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Před začátkem jednání ministrů obrany členských zemí NATO to dnes řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Zároveň odmítl vyloučit, že by NATO mohlo přizpůsobit svůj obranný štít tak, aby chránil Evropu před hrozbou vyplývající z nového ruského raketového systému.

"NATO má na výběr z velké řady možných opatření," uvedl Stoltenberg na dotaz, jak bude aliance reagovat na konec smlouvy INF, kterou Moskva a Washington podepsaly v roce 1987 a jejíž vypovězení s půlroční lhůtou oznámily USA letos v únoru. Stoltenberg už dříve uvedl, že alianční země doufají, že Moskva do začátku srpna začne smlouvu dodržovat.

Podle agentury AP odmítl Stoltenberg vyloučit, že by jednou z reakcí na konec smlouvy INF mohlo být i přizpůsobení obranného štítu tak, aby Evropu chránil před ruskými střelami systému označovaného na Západě SSC-8 a v Rusku Novator 9M729. "Stále se soustředíme na to, abychom Rusko přiměli k dodržování smlouvy," řekl Stoltenberg.

V Bruselu dnes začalo dvoudenní jednání 29 členských zemí NATO. Českou republiku reprezentuje náměstek ministra obrany Jakub Landovský.

Témata:  NATO (Severoatlantická aliance) Jens Stoltenberg rakety

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.