Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uprchlíci protestovali proti snížení přídělů jídla. Pět jich zemřelo, další jsou zraněni

Uprchlíci
Uprchlíci
Foto: UNHCR

Kigali - Při čtvrtečních protestech v uprchlickém táboře ve Rwandě přišlo o život nejméně pět uprchlíků. Dalších 20 jich bylo zraněno. Během střetů utrpělo zranění také sedm policistů.

Před budovou OSN od úterý protestovalo asi 3000 uprchlíků. Ve čtvrtek se bezpečnostní složky pokusily dav rozehnat za použití slzného plynu.

"Ve čtvrtek odpoledne jsme použili sílu. Varovali jsme je, že zapojíme bezpečnostní složky," uvedl policejní mluvčí Theos Badege. "Začali na nás házet kamení a kusy kovu. Během toho bylo zraněno 20 uprchlíků a sedm policistů. Pět uprchlíků zemřelo," dodal. Policie následně na svém twitterovém účtu napsala, že 15 běženců zatkla.

Uprchlíci přišli do 15 kilometrů vzdáleného Karongi v západní Rwandě z tábora Kiziba v sousedním Kongu. Protestovali proti lednovému 25procentnímu snížení přídělů jídla, které dostávají od agentury OSN pro uprchlíky. V táboru Kiziba žije asi 17.000 uprchlíků.

Rwanda poskytuje útočiště 174.000 běženců, převážně z Konga a Burundi. OSN se podařilo získat od dárců pouze dvě procenta z 98,8 milionu dolarů požadovaných na letošní rok. Světový program pro výživu (WFP) upozornil, že příděly se budou dál snižovat, pokud se peníze nepodaří včas zajistit.

Témata:  Rwanda uprchlíci uprchlické tábory

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.