Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Skupiny povstalců z okolí Damašku mezi sebou vyjednali příměří

Sýrie, ilustrační foto
Sýrie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Damašek – Příměří dojednaly dvě povstalecké skupiny, které bojují v okolí Damašku. Dohoda mezi skupinami Džajš Islám a Fajlak ar-Rahman vznikla v úterý v Dauhá a na její uzavření dohlížel hlavní koordinátor opoziční vyjednávací komise (HNC) Rijád Hidžáb.

Džajš Islám je součástí HNC, účastnila se syrských mírových rozhovorů, které se konaly v Ženevě, a patří k největším povstaleckým organizacím působícím v blízkosti Damašku. V boji proti Džajš Islám podle Reuters podporovala organizaci Fajlak ar-Rahman radikální fronta An-Nusra napojená na Al-Káidu.

Konfliktu mezi těmito povstalci využila syrská vláda a snažila se dobýt zpět oblast Ghúta, kterou povstalci ovládají. V bojích v Ghútě zemřely od dubna podle agentury Reuters desítky lidí.

Pozice povstalců v Ghútě pravidelně ostřeluje syrská armáda, minulý týden podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) zaznamenala největší letošní úspěchy v této části Sýrie.

Podle dohody z Dauhá by mělo dojít k zastavení bojů mezi povstalci, propuštění zajatců, otevření silnic pro civilisty a navrácení civilních institucí do rukou původní správy. Strany se také zavázaly, že ukončí štvavou kampaň v médiích.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov dnes řekl, že ruská armáda, zapojená do bojů v Sýrii od loňska, pozastavila útoky, aby dala čas povstaleckým skupinám jasně se distancovat od teroristů.

V minulých dnech se prý na ruské koordinační středisko v Sýrii obrátilo několik ozbrojených skupin z oblasti Halabu a Damašku se žádostí pozastavit útoky a umožnit těmto skupinám oddělit se od radikálů.

V Sýrii bylo v únoru dojednáno příměří, jež je ale obnovenými boji ohroženo. Netýká se teroristických skupin jako Islámský stát a An-Nusra.

Podle dnes zveřejněné zprávy OSN se potravinová pomoc dostala již k polovině civilistů, kteří uvízli v obléhaných syrských městech. Stále je toho ale potřeba udělat mnohem víc, aby se pomohlo 13,5 milionům lidí, kteří jsou v nouzi, sdělila OSN.

Témata:  Sýrie

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.