Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čínská společnost CEFC popřela informace o vyšetřování svého šéfa Jie Ťien-minga

Čínská měna
Čínská měna
Foto: Pixabay

Šanghaj - Některá média ve čtvrtek s odvoláním na nejmenované zdroje uváděla, že šéf čínské CEFC Jie Ťien-minga je vyšetřován kvůli podezření z hospodářské kriminality. Firma, která působí i na českém trhu, se brání. Zveřejněné informace se prý nezakládají na faktech.

Hongkongský deník South China Morning Post ve čtvrtek napsal, že Jie Ťien-ming byl na přímý příkaz čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zadržen, a to už 16. února. Podle zdrojů čínského finančního magazínu Caixin byl předvolán k výslechu.

Po zveřejnění zprávy o problémech firmy oslabily její akcie a jejich pokles pokračoval i dnes. Kvůli masivnímu rozprodávání dluhopisů společnosti v celkové hodnotě 14 miliard jüanů (46 miliard Kč) bylo až do odvolání zastaveno jejich obchodování.

"Zaznamenali jsme ten nezodpovědný článek... Slavnostně zde prohlašujeme: nezakládá se na faktech," uvedla CEFC. Zároveň dodala, že informace o svém vyšetřování sám Jie nepotvrdil.

Skupina CEFC působí kromě energetiky především ve financích a průmyslu. Podle vlastních údajů je největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. V Česku koupila podíly například v aerolinkách Travel Service, v internetové cestovní agentuře Invia.cz, kapitálově vstoupila do J&T Finance Group, ovládá Pivovary Lobkowicz Group a je majoritním vlastníkem fotbalové Slavie.

CEFC byla již v minulosti zmiňována v souvislosti s nekalými praktikami. Loni v listopadu byl pro podezření z uplácení představitelů Ugandy a Čadu zatčen v USA šéf nevládního výboru China Energy Fund Committee (CEFC). Výbor CEFC je označován za nadaci soukromé firmy CEFC China Energy, která ho také plně financuje. Konglomerát CEFC China Energy se tehdy od případu distancoval.

Témata:  CEFC Jie Ťien-ming Čína

Související

Aktuálně se děje

15:10

14:23

Felix Slováček: „Tohle Anička nechtěla.“ Poslední přání, které mění rodinnou tradici

Rodina zesnulé Aničky se rozhodla respektovat její poslední vůli. Místo v rodinné hrobce přenechají jiným – dívka si totiž přála odejít jinam.

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.