Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slováci se opět vydají do ulic, jsou naplánovány další demonstrace proti vládě

Vlajka Slovenska
Vlajka Slovenska
Foto: Pixabay

Bratislava - Organizátoři demonstrací proti Ficově vládě, které byly minulý týden největší od protikomunistických shromáždění v roce 1989, svolali na tento pátek další protest. Kromě demise kabinetu žádají nezávislé vyšetření vraždy novináře Jána Kuciaka a vyšetření všech kauz, na které Kuciak poukázal.

Protesty se opět uskuteční i v Bratislavě, kam v pátek přišlo na protest podle některých odhadů kolem 50.000 lidí. Stejně jako minulý týden i tentokrát by se měly demonstrace uskutečnit také v dalších městech.

"Odchod ministra vnitra Kaliňáka nestačí. Jeho odchod musí být jen začátkem velkého uklízení. Je legitimním požadavkem občanské veřejnosti, abychom žili v zemi, kde korupce není standardem a kde ve vládních kruzích neexistuje propojení na organizovaný zločin," uvedli organizátoři demonstrací.

"V této chvíli je velmi komplikovaná situace. Je důležité pro Slovensko, aby stabilita byla zachována. Mé rozhodnutí rezignovat souvisí s tím, abychom dokázali situaci uklidnit," řekl dnes Kaliňák. Neuvedl, zda po odchodu z vládního postu bude vykonávat poslanecký mandát. Demisi hodlá předat prezidentovi v příštích dnech. Na nadcházející schůzi sněmovny, která začíná v úterý, ještě chce předkládat vládní návrhy zákonů.

Minulý týden elitní slovenský prokurátor Vasiľ Špirko obvinil Kaliňáka, že v minulosti vydal pokyn k jeho diskreditaci.

Kuciak ve svém nedokončeném článku psal o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, kteří jsou médii spojováni s mafií, a také o vazbách jednoho z nich na blízké spolupracovníky Fica. Reportér se v minulosti věnoval i podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí v médiích označovaných za blízké Ficově straně.

Témata:  demonstrace na Slovensku Slovensko Ján Kuciak

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 21:57

Žraloci v Egyptě děsí turisty. Úřady zpřísňují opatření na ochranu před útoky

Egyptské ministerstvo životního prostředí oznámilo novou sadu přísných instrukcí a varování, která mají chránit návštěvníky pláží a vod Rudého moře před možnými útoky žraloků. Rozhodnutí přichází v době rostoucího zájmu o letní dovolené a zároveň zvýšené přítomnosti turistů v této oblasti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?