Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko prodloužilo příměří ve východní Ghútě. Podle aktivistů shazují ruská a syrská letadla napalm

Sýrie, ilustrační foto
Sýrie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Damašek - Ruská armáda prodloužila humanitární příměří v syrské východní Ghútě o další dva dny. Klid zbraní má trvat dnes a v pátek. Aktivisté ale informují o těžkých bojích. Z města Hamúríja dnes odešlo přes 3000 lidí. Do této poslední povstalecké enklávy u Damašku dnes vjel konvoj s humanitární pomocí. A

Syrský Červený půlměsíc oznámil, že automobily v humanitárním konvoji vezou 340 tun potravin. Pomoc vypravil Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) a OSN. Iolanda Jaquemetová z MVČK řekla, že konvoj veze měsíční potravinový příděl pro 26.100 lidí a míří do města Dúmá na severu východní Ghúty.

Aktivisté působící ve východní Ghútě tvrdí, že syrská armáda a její spojenci na Ghútu stále útočí, ve středu a dnes podle nich zahynulo 26 lidí. Arabská satelitní televize Al-Majádín oznámila, že syrská armáda a její spojenci získali kontrolu téměř nad celým městem Hamúríja. Exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) sdělila, že z Hamúríje odešlo na území kontrolované vládou přes 3000 civilistů.

Podle SOHR v noci jižní část východní Ghúty zasáhlo deset náletů. Damašek a jeho spojenec Moskva tvrdí, že jejich armády cílí jenom na ozbrojené bojovníky, kteří ostřelují Damašek. Podle nich tito bojovníci využívají civilisty jako lidské štíty.

O těžkých bojích informovala také agentura Reuters, která citovala záchranáře z organizace označované jako Bílé přilby. Podle nich jsou útoky velmi prudké a záchranáři se kvůli nim nemohou dostat k raněným. "Vypalují Ghútu do základů," sdělil Reuters Anas Dimaškí z města Kafr Batna, které je terčem útoků. On i SOHR se domnívají, že syrská a ruská letadla shazují látku podobnou napalmu, která rychle šíří plameny.

Mluvčí tureckého prezidenta Ibrahim Kalin sdělil, že Turecko chce pomoci s evakuací civilistů z východní Ghúty. Turecká tajná služba kromě toho připravuje stažení části radikálů z této oblasti. "Syrský režim a Rusko své vojenské operace ve východní Ghútě zdůvodňují tím, že jsou tam přítomni členové An-Nusry. Odhaduje se, že je jich tam 300 až 1000," řekl Kalin. Turecko chce pomoci se stažením těchto lidí. An-Nusra je skupina napojená na Al-Káidu, postupem doby se několikrát přejmenovala.

Témata:  Sýrie ruské angažmá v Sýrii humanitární krize

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 19:17

Ines zásadně ovlivní počasí v Evropě. Meteorologové řekli, co hrozí

V Česku panuje už řadu dní stabilní počasí, které je na květen teplotně podprůměrné. Moc také neprší. Jiná má být v těchto dnech situace v centrálním Středomoří. Vyskytnou se tam vydatné srážky a bouřky, škody bude způsobovat i silný vítr. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.